لینک های دسترسی

Breaking News

بالا رفتن سریع ارزش پول انترنتی بیت کوین


در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم حصۀ یک دالر به هزاران دالر افزایش یافته است.

ارزش پول بیت کوین در آغاز سال ۲۰۱۷ پاینتر از ۱۰۰۰ دالر امریکایی بود و در طول سال به ویژه در ربع آخر سال روان ارزش این پول مجازی به ۱۷۴۲۸ دالر امریکایی رسید.

بیت کوین (Bitcoin) یک نوآوری انترنتی است که کارکردی مشابه با پول بی پشتوانه دارد و هنوز به عنوان یک واحد پولی به رسمیت شناخته نشده است، اما بسیاری در دنیای انترنت با استفاده از آن و بدون حضور واسطه‌ای چون بانک ها، خرید و فروش می کنند.

تا کنون هیچ دولتی "پول" بودن بیت‌کوین را تأیید نکرده است و دولت‌های ایالات متحده آمریکا، آلمان و چین بر "کالا" بودن بیت‌کوین تأکید دارند.

با افزایش سریع قیمت بیت کوین شماری از کارشناسان نگرانی خود را نسبت به سقوط احتمالی ارزش این پول مجازی ابراز داشته اند و از مردم خواسته اند تا در خرید آن محتاط باشند، اما شماری هم بر این باورند که افزایش قیمت بیت‌کوین به دلیل ورود آن به معاملات اصلی بازار است.

در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم حصۀ یک دالر به هزاران دالر افزایش یافته است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که خالق بیت کوین مردی به نام ساتوشی ناکاموتو است، اما جزئیات زیادی در مورد این فرد تا کنون افشا نشده است.

بیت کوین برای ایمن کردن معاملات مالی طراحی شده و به هیچ قدرت مرکزی، از جمله هیچگونه هماهنگ کننده در بانک یا حکومت خاصی، ارتباط ندارد.

همین خاصیت بیت کوین مورد توجه کسانی قرار گرفته است که می خواهند از دادن مالیات فرار کنند، هرچند بیت کوین حفظ هویت افراد را تضمین نمی کند و اطلاعات آنان را در معرض عموم قرار می دهد.

براساس اطلاعات عمومی، بیت کوین امکان معاملات کم هزینه را فراهم می‌کند. شبکه بیت کوین سیستم کنترول کننده متمرکز ندارد و توسط هیچ سازمان، مؤسسه و یا نهاد دولتی اداره نمی‌شود. زمان متوسط تایید هر انتقال یا مراودۀ بیت‌کوین، حدود ۱۰ دقیقه است.

XS
SM
MD
LG