لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ داعش در غرب کابل سبب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان شد


انفجار بر یک موتر حامل غیرنظامیان در مربوطات ناحیۀ ۱۳ در غرب شهر کابل سبب کشته و زخمی شدن چندین نفر شد.

سعید خوستی، سخنگوی وزارت امور داخلۀ طالبان روز چهارشنبه ۱۷ نومبر (۲۶ عقرب) در یک پیام تویتر نگاشته است که در این انفجار یک غیرنظامی کشته و شش نفر دیگر به شمول سه زن زخمی شده اند.

اما خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که در این رویداد دو نفر کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

سخنگوی وزارت امور داخلۀ طالبان گفته است که انفجار بر یک موتر نوع "تونس" در ساحۀ نقاش به وقوع پیوسته است.

شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی مسوولیت حملۀ روز چهارشنبه را به دوش گرفته است؛ گروهی که در گذشته نیز حملات مشابهی را در ساحۀ عمدتاً شیعه نشین غرب کابل انجام داده است.

در یک هفتۀ گذشته این سومین انفجار است که در شهر کابل به ویژه در غرب این شهر به وقوع می‌پیوندد.

دو روز پیش، انفجار ماین مقناطیسی کارگذاری شده در موتر حامل غیرنظامیان در ساحۀ کوته سنگی شهر کابل سبب زخمی شدن دو غیر نظامی شد.

پیشتر از آن نیز انفجار بم در ساحۀ مهتاب قلعه در غرب کابل سبب کشته شدن کم از کم یک نفر و زخمی شدن پنج نفر دیگر شد که سپس گروه داعش مسوولیت آن را به دوش گرفت.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، شاخۀ خراسان گروه دولت اسلامی حملات مرگباری را در سرتاسر افغانستان انجام داده است. تنها در حملۀ مهاجم انتحاری داعش در نزدیکی دروازۀ ورودی میدان هوایی کابل در جریان عملیات تخلیۀ نظامی، کم از کم ۱۷۰ غیرنظامی افغان و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند.

داعش پس از آن حملات مرگبار دیگری را بر مساجد شیعیان در ولایت‌های کندز و قندهار انجام داد. در حمله بر مسجد امام بارگاه در قندهار کم از کم ۴۷ نفر کشته و حدود ۷۰ نفر زخمی شدند و در حمله بر مسجد کندز نیز ۴۶ غیرنظامی کشته و ۱۴۳ نفر دیگر زخمی شدند.

مقام‌های امریکایی از افزایش حملات داعش و حضور عمال القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند.

هر چند طالبان ادعا کرده اند که بر ضد داعش عملیات را آغاز کرده و ده‌ها جنگجوی این گروه را کشته و صدها جنگجوی دیگر آنان را بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG