لینک های دسترسی

Breaking News

رینا امیری نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور زنان و دختران افغان گماشته شد


وزارت خارجۀ ایالات متحده رینا امیری را به صفت نمایندۀ ویژۀ این وزارت در امور زنان و دختران افغان و حقوق بشر معرفی کرد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۹ دسمبر (هشتم جدی) با نشر بیانیه‌ای گفته است: "به صفت نمایندۀ ویژه، او [امیری] بر موضوعات حایز اهمیت اساسی برای من، حکومت و امنیت ملی ایالات متحده، حقوق بشر و آزادی‌های بنیادی زنان، دختران و دیگر جمعیت‌های مختلف معروض به خطر کار خواهد کرد."

آقای بلینکن همچنین گفته است که آرزومند یک افغانستان "صلح آمیز، با ثبات و امن" است که در آن همه افغان‌ها بتوانند زندگی کنند و شاهد بالندگی "سیاسی، اقتصادی و همه‌شمولی اجتماعی" باشند.

وزیر خارجه بلینکن همچنین ستیفنی فوستر را به صفت مشاور ارشد امور زنان و دختران در ترکیب تیم "هماهنگی برای تلاش‌های اسکان مجدد افغان‌ها" که در چارچوب وزارت خارجۀ امریکا ایجاد شده است، گماشته است.

رینا امیری در دو دهۀ گذشته در حکومت ایالات متحده، ملل متحد و کانون‌های فکری و پژوهشی مرتبط به افغانستان کار کرده است. او در حکومت براک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده به صفت مشاور ارشد نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور افغانستان و پاکستان کار می‌کرد.

خانم امیری زمانی پژوهشگر ارشد در مرکز امور جهانی پوهنتون نیویارک بود و برنامه‌های مرتبط به آزمون‌های صلح، امنیت و توسعۀ افغانستان و منطقه را رهبری می‌کرد.

افزون بر کار به صفت مشاور ارشد در چندین کانون فکری و پژوهشی امریکا، خانم امیری در زمان امضای توافق بن، عضو تیم سیاسی نمایندۀ ویژۀ منشی عمومی ملل متحد در امور افغانستان بود.

رینا امیری در کودکی همراه با خانوداه‌اش به ایالات متحده آمد و تحصیلات عالی خود را در رشتۀ حقوق و دپلوماسی در پوهنتون تفتس امریکا به پایان رساند.

گزینش‌های جدید در وزارت امور خارجۀ ایالات متحده در حالی صورت می‌گیرد که گروه طالبان در جریان چهار و نیم ماه تسلط شان در افغانستان، برخلاف تاکید جامعۀ جهانی برای احترام گذاشتن به حقوق زنان و دختران و اقلیت‌ها، هر روز عرصه را بر زنان تنگ‌تر می‌سازند.

XS
SM
MD
LG