لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن در سفر غیرمنتظره به کیف مساعدت جدید امنیتی امریکا به اوکراین را اعلام کرد


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز پنجشنبه هشتم سپتمبر (۱۷ سنبله) در یک سفر از قبل اعلام نشده وارد کیف، پایتخت اوکراین شد.

آقای بلینکن در این سفر مساعدت جدید ۲.۲ میلیارد دالری ایالات متحده به اوکراین و ۱۸ کشور دیگر منطقه اعلام کرد که "اکثر این کشورهای در معرض خطر تهاجم روسیه در آینده" قرار دارند.

او همچنان در یک تویت نگاشته است که هدایت داده است به ارزش ۶۷۵ میلیون دالر تسلیحات و تجهیزات از انبار‌های وزارت دفاع امریکا به اوکراین فرستاده شود.

سفر دپلومات ارشد امریکایی به کیف در آستانۀ مجمع عمومی ملل متحد صورت می‌گیرد، جاییکه به گفتۀ مقام‌های امریکایی رهبران جهان گرد هم جمع می‌شوند تا در این مناسبت بر منشور ملل متحد در مورد حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها تاکید کند.

یک مقام ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت: "تمرکز ما این است تا اوکراین را کمک کنیم که در این جنگ غالب شود و ما این کمک امنیتی را فراهم می‌کنیم تا زمانی فرا برسد که به سوی راه حل مسالمت آمیز حرکت شود، اوکراین در قوی‌ترین وضعیت ممکن قرار دارد."

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده در نظر دارد تا مساعدت جدید امنیتی بالغ بر ۶۷۵ میلیون دالر را به اوکراین فراهم کند. دو هفته پیش ایالات متحده از فراهم آوری یک بستۀ مساعدتی امنیتی به ارزش سه میلیارد دالر به اوکراین خبر داده بود.

در بستۀ جدید مساعدت امنیتی به اوکراین، در کنار سایر تجهیزات، سیستم‌های هویتزر، سیستم‌های سیار راکتی هیمرس، نارنجک انداز، وسایط زرهی طبی و وسایل شب‌بین شامل است.

با این حساب، مجموع کمک نظامی ایالات متحده به اوکراین به حدود ۱۵.۲ میلیارد دالر می‌رسد.

آقای آستن گفت که جنگ اوکراین وارد یک مرحلۀ کلیدی دیگر شده است و به گفتۀ وی نیروهای اوکراینی "دستاوردهای ملموس در تلاش‌های مشترک در جبهات جنگ" دارند. او همچنین گفت که گروه تماس سرگرم آموزش‌دهی به نیروهای اوکراینی و فراهم آوری نیازمندی‌‌های دفاعی آن کشور است.

این در حالی است که مقام‌های نظامی اوکراین روز چهارشنبه گفتند که برای نخستین بار اوکراین حملات راکتی را بر پایگاه‌های نظامی روسیه در کریمیه انجام داد.

آخرین بار، آقای بلینکن در ۲۴ اپریل سال روان یکجا با لوید آستن به اوکراین سفر کرده بود.
انتونی بلینکن امروز در سفر به کیف از یک شفاخانۀ اطفال نیز دیدن کرد که در آن شماری از کودکانی که در اثر حملات روسیه زخمی شده اند، زیر درمان قرار دارند.

بر اساس آمار سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی که ملل متحد نیز آن را تایید کرده است، از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری تا کنون روزانه به گونۀ اوسط پنج کودک در اوکراین در اثر حملات روسیه کشته می‌شوند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش خبرگزاری‌های رویترز و فرانس‌پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG