لینک های دسترسی

Breaking News

گفتگوها در مورد غزه؛ بلینکن به عربستان سفر می‌کند


انتونی بلینکن، وزیر امور خارجهٔ ایالات متحده روز دوشنبه ۲۹ اپریل (۱۰ ثور) به ریاض سفر خواهد کرد تا در گفتگوهای منطقه‌ای در مورد کمک های بشردوستانه در غزه، نقشهٔ راه پس از جنگ برای قلمرو فلسطینی و ثبات و امنیت در شرق میانه، شرکت کند.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا گفت که بلینکن "درباره تلاش‌های جاری برای دستیابی به آتش‌بس در غزه که آزادی گروگان‌ها را تضمین می‌کند و اینکه چگونه حماس بین مردم فلسطین و آتش‌بس قرار گرفته است، بحث خواهد کرد."

بلینکن در شورای همکاری خلیج، ایتلاف منطقه‌ای کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، که هفته آینده در ریاض تشکیل جلسه می‌کند، اشتراک خواهد کرد.

میلر افزود که بلینکن "بر اهمیت جلوگیری از گسترش درگیری‌ها تاکید خواهد کرد و در مورد تلاش های جاری برای دستیابی به صلح و امنیت پایدار در منطقه گفتگو خواهد کرد."

این پنجمین سفر بلینکن به عربستان سعودی پس از آغاز درگیری در غزه خواهد بود. میلر گفت که بلینکن همچنان در مورد "مسیری به سوی یک کشور مستقل فلسطینی با تضمین های امنیتی برای اسراییل" بحث خواهد کرد.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که در ریاض تشکیل جلسه می‌دهند، شامل قطر می‌شود که ماه‌ها مذاکرات را با هدف توقف حمله مرگبار اسراییل به نوار غزه تحت حاکمیت حماس در ازای آزادی گروگان‌ها رهبری می‌کند.

در عربستان سعودی، یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت جهان، بلینکن همچنین در نشست ویژه انرژی مجمع جهانی اقتصاد، گردهمایی نخبگان تجاری جهان، شرکت خواهد کرد.

میلر گفت که بلینکن تلاش‌ها برای مبارزه با تغییرات اقلیم را که اولویت اصلی جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده ترویج خواهد کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG