لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن در سفر غیرمنتظره به اوکراین، کمک میلیارد دالری امریکا به کیف را اعلام می‌کند


انتونی بلینکن، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز چهارشنبه ششم سپتمبر (۱۵ سنبله) در یک سفر غیرمنتظرۀ دو روزه وارد اوکراین شد و قرار است از فراهم آوری بستۀ جدید مساعدتی یک میلیارد دالری واشنگتن به کیف پرده بردارد.

پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین در فبروری ۲۰۲۲، این چهارمین بار است که بلینکن به اوکراین سفر می‌کند.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که نیروهای اوکراینی در ضد حمله علیه نظامیان روسی، در جریان هفتۀ روان دستآوردهایی داشته اند.

بلینکن روز چهارشنبه و پیش از دیدار با مقام‌های اوکراینی گفت: "ما شاهد پیشرفت‌های خوب در ضد حملۀ اوکراین استیم. می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که اوکراین نه تنها برای موفقیت در ضد حمله، هرآنچه را نیاز دارد، به دست آورد، بلکه در درازمدت نیز ظرفیت بلند بازدارنده و دفاعی داشته باشد تا در آینده چنین تهاجمی بر این کشور صورت نگیرد."

ساعاتی پیش از رسیدن بلینکن به کیف، این شهر هدف حملات میزایلی روسیه قرار گرفت که به گفتۀ مقام‌های اوکراینی تلفاتی بر جا نگذاشت اما سبب تخریبات و آتش‌سوزی در حومۀ پایتخت شد.

درست دو روز پیش از سفر بلیکن به کیف، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین از برکناری الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع آن کشور خبر داد. برکناری رزنیکوف در پی ادعاهای فساد در قراردادهای وزارت دفاع اوکراین صورت می‌گیرد.

پارلمان اوکراین روز چهارشنبه به رستم عمروف که از سوی زیلینسکی به صفت وزیر دفاع جدید معرفی شده بود، رای تایید داد.

یک مقام امریکایی گفته است که در دیدارهای بلینکن با مقام‌های اوکراینی در مورد "نیازمندی‌های اوکراین در این مرحلۀ جنگ" تمرکز شده و به گفتۀ وی فراهم آوری تسهیلات بیشتر دافع هوا "اولویت عمده" خواهد بود.

ایالات متحده بیشترین مقدار تسلیحات را به اوکراین فراهم کرده است و این امر سبب شده است که نیروهای اوکراینی در تابستان امسال پیشرفت‌هایی در جنگ علیه نظامیان روسی داشته باشند.

با اینحال، پیشرفت اوکراین در جنگ به دلیل خط قوی دفاعی روسیه و نیز ماین گذاری شدید خطوط مقدم جنگ کندتر از آنچه است که توقع می‌رفت.

روسیه در واکنش به سفر بلینکن به اوکراین گفته است که این سفر در وضعیت جنگ که روسیه از آن به نام "عملیات ویژۀ نظامی" یاد می‌کند، تغییری وارد نخواهد کرد.

همزمان با سفر بلینکن، صدر اعظم دنمارک نیز روز چهارشنبه به کیف سفر کرد. دنمارک و هالند تعهد کرده اند که جت‌های جنگی اف-۱۶ را به اوکراین فراهم می‌کنند.

گروه

XS
SM
MD
LG