لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن به شوکت: در مورد نقض حقوق بشری در اوزبیکستان تحقیق شود 


شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان و انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ امریکا

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز اول مارچ (۱۰ حوت) با شوکت میرضیایف، رییس جمهور اوزبیکستان ملاقات کرده و بر آزادی حقوق بشری و تحقیقات در مورد نقض آن در این کشور تاکید کرد.

بلینکن گفت که اوزبیکستان باید بر تعهدات‌اش در بخش دفاع از آزادی دینی، آزادی مطبوعات و تقویت حفاظت از جمعیت آسیب‌پذیر این کشور عمل کند.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده همچنان با میرضیایف وضعیت اقتصادی و اصلاحات سیاسی را به بحث گرفت که رییس جمهور اوزبیکستان پس از سال ۲۰۱۶ تطبیق آنرا تعهد کرده بود، اما به گونهٔ محدود انجام یافته است.

با آنهم بلینکن از تلاش‌های رییس جمهور اوزبیکستان در بخش رسیدگی به کودکان کارگر در مزارع پنبه تمجید کرد.

شوکت میرضیایف تعدیل جنجال‌برانگیزی را در قانون اساسی اوزبیکستان پیشنهاد کرده است که بر اساس آن دورهٔ ریاست جمهوری او افزایش خواهد یافت.

وزیر خارجهٔ امریکا در اشاره به ناآرامی‌های مرگبار سال گذشته که پس از پیشنهاد تعدیل قانون اساسی به وقوع پیوست گفت که باید در مورد عملکرد نادرست نیروهای امنیتی تحقیقات صورت گیرد و مسوولین آن ناآرامی‌ها باید حسابده قرار داده شوند.

پیش از این، بختیار سیدوف، وزیر خارجهٔ اوزبیکستان سفر بلینکن را نشانهٔ از حمایت برای اصلاحات خوانده و گفت که هدف این اصلاحات تضمین حکومتداری خوب، تنفیذ قانون و حمایت از حقوق بشر است.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده از حمایت اوزبیکستان در افغانستان تمجید کرد، کشوری که از آغاز حضور نیروهای امریکایی در سال ۲۰۰۱ تا خروج آن در سال ۲۰۲۱ نقش کلیدی را در پشتیبانی از امریکا بازی کرد.

XS
SM
MD
LG