لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم بریتانیا با رای عدم اعتماد پارلمان روبرو است


بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا، امروز دوشنبه ششم جون (۱۶ جوزا) با رای عدم اعتماد قانونگذاران بریتانیایی روبرو است که ممکن سبب کنار راندن وی از قدرت شود.

در صورتیکه آقای جانسن نتواند رای اعتماد قانونگذاران را کسب کند، حزب بر سر اقتدار باید رهبر جدیدی را انتخاب کند، فردی که صدر اعظم جدید بریتانیا نیز خواهد شد.

در صورتیکه صدر اعظم جانسن از این آزمون پیروز به در آید، که بسیار محتمل به نظر می‌رسد، تا یک سال دیگر با آزمونی روبرو نخواهد شد.

صرف نظر از نتایج رای‌گیری، این واقعیت که شمار بسندۀ قانونگذاران خواستار رای عدم اعتماد به صدر اعظم اند، برهۀ سرنوشت ساز برای وی بوده و نیز نشان‌دهندۀ انقسام عمیق در حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا می‌باشد.

آقای جانسن در گذشته چندین بار از افتضاح‌هایی که پای وی را به پارلمان کشانده بود، پیروز به در آمده است. اینبار برخی از قانونگذاران بریتانیایی گفته اند که اعتماد خود را نسبت به آقای جانسن از دست داده اند، زیرا وی در اوج همه‌گیری کووید۱۹ محافلی را در منزل خود برگزار کرده و رهنمودهای صحی برای جلوگیری از شیوع کروناویروس را نادیده گرفته است.

آقای جانسن که به خاطر شرکت در یکی از محافل در جریان همه‌گیری کروناویروس از سوی پولیس ۵۰ پوند جریمه شده بود، نخستین صدر اعظم بریتانیا است که در جریان تصدی این سمت قانون‌شکنی کرده و جریمه می‌شود.

گراهام بردی، یک مقام حزب محافظه کار بریتانیا، گفته است که او نامه‌ای از پارلمان دریافت کرده است که در آن ۵۴ قانونگذار خواستار برگزاری جلسۀ رای عدم اعتماد به صدر اعظم جانسن شده اند.

دفتر صدر اعظم بریتانیا گفته است که آقای جانسن از این رای گیری استقبال کرده است.

ناظران سیاسی به این باور اند که صدر اعظم جانسن می‌تواند با حمایت ۱۸۰ قانونگذار از این آزمون پیروز به در آید، اما به گفتۀ آنان، نفس جلسۀ رای عدم اعتماد سبب تضعیف اقتدار وی در درون حزب خواهد شد.

پیش از این، تریسا می، صدر اعظم پیشین بریتانیا، در ماه می ۲۰۱۸ از رای عدم اعتماد پارلمان پیروز به در آمد، اما هرگز صلاحیت و صلابت قبلی خود را کسب نکرد و سرانجام چند ماه بعد استعفا کرد.

XS
SM
MD
LG