لینک های دسترسی

Breaking News

بلجیم به شهروندانش: ایران را ترک کنید


مسافران در میدان هوایی بین المللی امام خمینی، تهران، پایتخت ایران
مسافران در میدان هوایی بین المللی امام خمینی، تهران، پایتخت ایران

حکومت بلجیم روز یکشنبه ۱۸ دسمبر (۲۷ قوس) از شهروندان آن کشور در ایران خواست که به دلیل خطر"بازداشت‌‌های خودسرانه" خاک ایران را ترک کنند؛ ایران در گذشته شهروندان خارجی از جمله بلجیمی را بازداشت کرده بود.

این در حالی است که حکومت ایران از سه ماه به اینسو همواره معترضان در آن کشور را با خشونت سرکوب کرده است و سرکوب معترضان هنوز هم ادامه داد.

خبرگزاری فرانس‌پرس به استناد اعلامیهٔ حکومت بلجیم گزارش داده است که "همه بازدید کنندگان بلجیمی، به شمول شهروندان [دوتابعیتی] در معرض خطر بالای دستگیری، بازداشت خودسرانه و محاکمه ناعادلانه قرار دارند. این خطر برای افرادی که صرفاً برای سیاحت به ایران سفر می‌کنند نیز صدق می‌کند."

در این اعلامیه آمده است که در صورت دستگیری یا بازداشت در ایران"احترام به حقوق اساسی و امنیت افراد تضمین نمی‌شود."

مقامات بلجیم روز چهارشنبه گذشته گفتند که ایران یک امدادگر بلجیمی به نام اولیویه واندکاستیل را به ۲۸ سال زندان محکوم کرد.

واندکاستیل در ماه فبروری سال روان میلادی بازداشت شد و بنا بر گزارش‌ها در زندان اوین تهران، پایتخت ایران،‌ در حبس به سر می‌برد.

حکومت بلجیم تاکید کرده است که واندکاستیل ۴۱ ساله بی‌گناه است. بلجیم همچنین گفته است که ایران این امدادگر را به خاطری گروگان گرفته است تا بلجیم را وادار کند که اسدالله اسدی، یک جاسوس ایرانی محکوم به تروریزم را آزاد کند.

ایران در صدد بازگرداندن یکی از دپلومات‌های خود به نام اسدالله اسدی است. او سال گذشته میلادی در قضیهٔ تلاش برای بم‌گذاری در سال ۲۰۱۸ در خارج از پاریس، پایتخت فرانسه، مجرم شناخته شد و اکنون مدت زندان ۲۰ ساله خود سپری می‌کند.

خبر محکومیت واندکاستیل بحث‌ها در بلجیم در مورد معاهدهٔ تبادل زندانیان با ایران را زنده کرده است.

پیش از این، حکومت بلجیم گفته بود که این معاهده یگانه گزینه برای بازگرداندن شهروند بلجیم از ایران است. این معاهده اوایل سال روان میلادی با ایران امضا شد، اما هفته گذشته، محکمهٔ قانون اساسی بلجیم اجرای آن را به حالت تعلیق در آورد تا در سه ماه آینده حکم نهایی درباره قانونی بودن آن صادر شود.

مخالفان ایران این معاهده را در بلجیم به چالش کشیدند. به باور آنها، این معاهده "ساخته شده است" تا اجازهٔ آزادی اسدالله اسدی که سال گذشته به دلیل تهیه مواد منفجره در اروپا، به ۲۰ سال زندان محکوم شد، صادر شود.

XS
SM
MD
LG