لینک های دسترسی

Breaking News

دو افغانی اعانه، برای بازسازی مجسمه های بودا


شکریه ندا فعال مرنی
دو افغانی اعانه، به صلصال و شهمامه عنوان طرحیست که ازسوی یک بانوی جوان وفعال مدنی ولایت بامیان، جهت بازسازی مجدد مجسمه های تخریب شده بودا دراین ولایت به وزارت اطلاعات وفرهنگ وسازمان فرهنگی یونسکو پیشنهاد شده است.

دو افغانی اعانه، به صلصال و شهمامه عنوان طرحیست که ازسوی یک بانوی جوان وفعال مدنی ولایت بامیان، جهت بازسازی مجدد مجسمه های تخریب شده بودا دراین ولایت به وزارت اطلاعات وفرهنگ وسازمان فرهنگی یونسکو پیشنهاد شده است.

این فعال مدنی بامیان می گوید، به طرحی دست یافته است که احیای مجدد دو مجسمه عظیم وبی نظیربودا، در این ولایت را امکان پذیر می سازد.

شکریه ندا، که ٢٨ سال سن دارد می گوید همواره به این فکر می کند که چگونه وازچه راهی مجسمه های صلصال وشهمامه را برای نسل های آینده بشریت به پا استوارکند.

اما اینکه انگیزه بازسازی مجسمه های تخریب شده بودا چگونه به ذهن خانم ندا خطور کرد، او درمصاحبه اختصاصی با رادیوآشنا صدای امریکا چنین می گوید"من درگذشته بودا را فقط به صورت افسانه وقصه شنیده بودم اما زمانی که رواق های خالی بودا را برای اولین بار درسال ٢٠١١ میلادی، ازنزدیک دیدم، سنگین ترین لحظات زندگیم راحس کردم ".

او می گوید:" دراوقات فراغت همیشه دربین دو رواق خالی صلصال وشهمامه می ایستادم و خود را درنقطه جغرافیایی خاص نه، بلکه بین دو نسل حس میکردم، نسل اول که این تندیسها را با زحمت خلق کرده وبه دست تاریخ سپرده بودند ونسل دوم نسل بعد از ما که این مسئولیت ما بود تا بودا را حفاظت کرده وبه آنهاتحویل دهیم".

او علاوه می کند که اکنون این طرح ازسوی فعالان مدنی بامیان تدوین شده وبصورت یک مکتوب به وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان وسازمان علمی فرهنگی یونسکو پیشکش شده است.

این بانوی افغان می گوید:" با تحقق این طرح که ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان وسازمان فرهنگی یونسکو نیز مورد استقبال قرار گرفته است نه تنها آرزوی مردم افغانستان، بلکه رویای انسانهای قرن ٢١ به حقیقت می پیوندد".
مجسمه بودا در ولایت بامیان
مجسمه بودا در ولایت بامیان

گرچند تلاشهایی ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ افغانستان، سازمان یونسکو وسایرنهاد های فرهنگی دنیا جهت چگونه احیا کردن مجسمه تاریخی بودا صورت گرفته است، اما تاکنون این تلاشها نتیجه ملموسی به دنبال نداشته است.

این فعال مدنی می گوید ویژ گی خاص این طرح، مردمی بودنش است. زیرا در نشست هایی که ما با مردم داشتیم، مردم افغانستان وفعالان مدنی کشور خواهان بازسازی این دو مجسمه ازطریق جمع آوری اعانه هستند.

او می گوید:" هرشخص از داخل یا خارج افغانستان، اگرفقط دوافغانی برای بازسازی مجدد مجسمه های بودا دربامیان کمک نمایند ما قادرخواهیم شد تا این مجسمه ها را دوباره احیا نماییم".

فعالان مدنی بامیان می گویند کمیته ای بنام بازسازی مجدد بودای صلصال وشهمامه تحت نظرنهاد های داخلی وخارجی ایجاد می گردد تا کمک های مالی وسایربرنامه های کاری آنرا با دقت عملی سازند.

اسماعیل ذکی مسئول شبکه جامعه مدنی افغانستان در زون مرکز دراین باره به صدای امریکا گفت:" دراین طرح جامع، درنظرگرفته شده تا یک حساب بانکی برای جمع آوری اعانه بخاطربازسازی بودا ایجاد گردد وهرشخص که مایل به کمک باشد به اندازه توانش به حساب پول اضافه نماید".

آقای ذکی می گوید:" بخاطر شفافیت این پروسه نهاد های مختلف ملی وبین المللی روی کمیته مالی وهمچنین مصرف آن بودجه نظارت خواهند داشت ومسئولیت جمع آوری اعانه که تحت نام دوافغانی برای بازسازی بودا است به سازمان یونسکو تعلق می گیرد".

فعالان مدنی تأکید دارند که عملی شدن این طرح نیاز به حمایت دولت افغانستان وسازمان فرهنگی یونسکو دارد، زیرا مجسمه های بودا ازجمله آبده های تاریخی است که مربوط به میراث های فرهنگی جهان میباشد.

مقامهای محلی بامیان نیز ازاین طرح پشتیبانی کرده با ابراز امید واری ازهمکاری های جامعه جهانی بخصوص سازمان یونسکو دراین مورد می گویند که تلاشها ازسوی حکومت محلی نیزجریان دارد تا حد اقل یکی ازمجسمه ها ی بودا ترمیم گردد.

غلام علی وحدت والی بامیان در این باره می گوید" ما امید وار هستیم که مجسمه های بودا که حکایت ازتمدن وفرهنگ چند هزار ساله افغانستان دارد، باید به همکاری جامعه جهانی ترمیم گردد تا راهی بسوی گردشگران دراین ولایت بازشود وازسویی هم اقتصاد مردم افغانستان به حرکت درآید".

فعالان مدنی بامیان می گویند که این طرح اکنون بصورت مکتوب به وزارت اطلاعات وفرهنگ کشور، پیشکش شده است وقرار است که این طرح ازسوی وزارت اطلاعات وفرهنگ ونهاد های مدنی افغانستان برای یونسکو وسازمان های فرهنگی جهانی پیشکش گردد.

اکنون از مجسمه های بودای بامیان که براساس روایات تاریخی درقرنهای ٥ و٦ میلادی درطی ٣٠٠ سال ساخته شده است تنها رواق های خالی آنان باقی مانده است.

این تندیسهای بی نظیر توسط گروه تند رو طالبان درماه حوت سال ١٣٧٩ خورشیدی با جاسازی مواد انفجاری درقسمت های مختلف این دومجسمه، طی مدت یک ماه، تخریب شدند.
  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG