لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم کانادا از مهاجرینی که از سوی ترمپ رد می شود، استقبال می‌کند


در حالیکه صدراعظم کانادا از مهاجرین استقبال می کند، صدراعظم آلمان اقدام رئیس جمهور ترمپ را خلاف کنوانسیون ژینف، عنوان کرده است

جستین ترودو، صدراعظم کانادا، می گوید از همه مهاجرینی که از سوی دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، رد می شوند، استقبال می کند.

در همین حال، انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، نیز به فرمان اجرایی رئیس جمهور ترمپ واکنش نشان داده و گفته است که مبارزۀ جهانی در برابر دهشت افگنی نمی تواند توجیه برای ممنوعیت مهاجرین مسلمان به داخل قلمرو ایالات متحده باشد.

اظهارات صدراعظم کانادا پس از آن بیان شد که رئیس جمهور ترمپ با صدور فرمانی،ورود شهروندان هفت کشور مسلمان را موقتاً به داخل قلمرو امریکا، منع قرار داد. این کشور ها شامل، ایران، عراق، سوریه، سودان ، لیبیا، سومالیا و یمن می گردد.

در این فرمان تصریح شده است که شهروندان سوری به شمول آنانیکه از جنگ داخلی فرار می کنند، تا مدت زمان نامحدود، نمی توانند به قلمرو امریکا داخل شوند.

به گفتۀ کیت پرچس، سخنگوی ترودو، قرار است صدراعظم کانادا پالیسی موفقیت آمیز کشورش را در مورد مهاجرین با رئیس جمهور ترمپ مورد بحث قرار بدهد.

در واکنش به فرمان اجرایی رئیس جمهور ترمپ مبنی بر ممنوعیت موقت ورود افراد از برخی از کشور های اسلامی، آقای ترودو در صفحۀ تویتر خود نوشت "آنانیکه از آزار و اذیت، دهشت و جنگ فرار می کنند، صرف نظر از اعتقادات شان، کانادا از ایشان استقبال می کند. تنوع قوت ما است. به کانادا خوش آمدید".

فرمان رئیس جمهور ترمپ مبنی بر ممنوعیت موقتی شهروندان هفت کشور اسلامی موجب اعتراضات در امریکا نیز شده است
فرمان رئیس جمهور ترمپ مبنی بر ممنوعیت موقتی شهروندان هفت کشور اسلامی موجب اعتراضات در امریکا نیز شده است

صدراعظم کانادا در صفحۀ تویتر خود همچنین تصویری را نشر کرد که وی را در سال ۲۰۱۵ میلادی حین پذیرایی کودکان سوری در میدان هوایی تورنتو نشان می دهد.

پس از انتخاب اش به حیث صدراعظم کانادا، آقای ترودو، تا حال ۳۹ هزار پناهجوی سوری را به کشورش پذیرفته است.

جان توری، شاروال تورنتو، نیز گفته است که تورنتو متنوع ترین شهر جهان است و تاکید کرد که "منحیث شهروندان کانادایی درک می کنیم که تقریباً همۀ ما مهاجرین استیم و هیچ کسی نباید به خاطر قومیت و ملیت از این روند، بیرون نماند".

در همین حال، استفن سایبرت، سخنگوی صدراعظم آلمان، گفته است که خانم مرکل به این باور است که جنگ بر ضد دهشت افگنی نمی تواند توجیه ای باشد برای شک و تردید داشتن در مورد مردمی که اعتقاد و باور مشخص خود را دارند.

رئیس جمهور ترمپ روز جمعه فرمان اجرایی را امضا کرد که هدف آن متوقف کردن ورود "دهشت افگنان رادیکال اسلامی" به داخل قلمرو ایالات متحده می باشد. بر اساس این فرمان، تا ۹۰ روز آینده، شهروندان عراق، سوریه، ایران، سودان، لیبیا، سومالیا و یمن نمی توان وارد خاک امریکا شوند. بر اساس این فرمان، برنامۀ مهاجرین ایالات متحده نیز برای ۱۲۰ روز، به حالت تعلیق در آمده است.

سخنگوی صدراعظم آلمان همچنین گفته است که خانم مرکل روز شنبه طی تماس تیلفونی با رئیس جمهور ترمپ، خاطر نشان کرد که کنوانسیون ژینف از جامعۀ بین المللی می خواهد تا مهاجرین را که از جنگ فرار می کنند، به خاطر مسایل بشری، بپذیرد.

ممنوعیت ورود موقتی مهاجرین توسط رئیس جمهور ایالات متحده، اولین اختلاف نظر میان رهبران امریکا و آلمان تلقی می گردد.

XS
SM
MD
LG