لینک های دسترسی

Breaking News

حملۀ مرگبار انتحاری کابل ۳۱ کشته به جا گذاشت


پولیس کابل می‌گوید که هدف مهاجم موتر حامل مأمورین وزارت معادن و پترولیم بوده است

مقامات وزارت صحت عامۀ افغانستان می گویند که در حملۀ مرگبار انتحاری روز دوشنبه در کابل ۳۱ تن کشته و ۳۶ نفر دیگر مجروح شده است.

مهاجم انتحاری این حمله را با استفاده از موتر نوع کرولا که مملو از مواد انفجاری بود، در مربوطات حوزۀ سوم امنیتی شهر کابل انجام داده است.

پیش از آن، نجیب دانش، سرپرست دفتر سخنگوی وزارت داخله گفته بود که این حمله، ۲۴ کشته و ۴۲ زخمی به جا گذاشته است.

داکتر وحید مجروح، رئیس روابط خارجی و سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که اجساد و مجروحین را از محل وقوع حمله به شفاخانه‌ها منتقل کرده اند.

به گفتۀ مجروح، هنوز هویت قربانیان این رویداد مشخص نشده است.

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که مهاجم موتر کاستر مأمورین وزارت معادن و پترولیم را در مقابل هوتل الماس غرب، در سرک گولایی دواخانه هدف قرار داده است.

در نزدیکی محل وقوع حمله، خانۀ محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه افغانستان، پوهنتون خصوصی زاول و کورس ستاره موقعیت دارند.

در آن ساعت از روز، منطقۀ که حمله انتحاری در آنجا به وقوع پیوست، بسیار مزدحم می‌باشد.

بر بنیاد یک خبرنامۀ وزارت داخلۀ افغانستان، در آن رویداد سه عراده موتر افراد ملکی و ۱۵ دوکان نیز تخریب گردیده یا نسبتاً آسیب دیده اند.

در این تصویر کارگران شاروالی به چشم می خورند که مصروف پاک کاری محل رویداد اند.
در این تصویر کارگران شاروالی به چشم می خورند که مصروف پاک کاری محل رویداد اند.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای ادعا کرده اند که مهاجم این گروه دو موتر کارمندان ریاست‌های ۴۰ و ۹۰ امنیت ملی افغانستان را هدف قرار داده است که ۳۷ تن کشته شده اند.

اما یک منبع که نخواست نامش فاش شود، این ادعا را تکذیب کرد و به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که از سال ۲۰۰۱ به این طرف هیچ ادارۀ این ریاست، موتر عمله ندارد.

این حمله زمانی به وقوع پیوسته است که قرار بود جنبش روشنایی اولین سالیاد قربانیان دوم اسد سال گذشته را با راه‌اندازی تظاهرات گرامی بدارند.

اما، این مظاهرات در نتیجۀ گفتگوهای جنبش روشنایی و ارگ، به تعویق افتاد.

واکنش ها

رئیس جمهور غنی، ضمن نکوهش این حمله، با خانواده‌های قربانیان اظهار همدردی کرده است. ارگ با نشر خبرنامه‌ای، این حمله را "عمل نابخشودنی و ضدبشری" خوانده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان که در جلسۀ شورای وزیران صحبت می‌کرد، در واکنش به این حمله، از شهروندان افغان خواست که در برابر "دشمن مشترک مردم و دولت افغانستان" در یک "صف واحد" ایستاده شوند.

آقای عبدالله، ناامنی را مشکل بزرگ افغانستان خواند که هر روز از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد.

پاکستان نیز حملۀ انتحاری روز دوشنبۀ کابل را تقبیح کرده دهشت افگنی را "دشمن مشترک" عنوان کرده است.

منشی عمومی ملل متحد، سفارت ایالات متحده در کابل، ماموریت حمایت قاطع در افغانستان و عفو بین الملل نیز با نشر اعلامیه ها، حملۀ روز دوشنبۀ کابل را شدیداً محکوم کرده اند.

XS
SM
MD
LG