لینک های دسترسی

Breaking News

کشته‌شدگان حملات نیوزیلند به ۵۰ نفر رسید؛ تحویلدهی اجساد آغاز شد


شمار قربانیان حملات مرگبار بر دو مسجد در شهر کریس چرچ نیوزیلند به ۵۰ نفر افزایش یافت، اما با وصف سپری شدن نزدیک به سه روز از این رویداد، اجساد شمار زیاد قربانیان تا کنون به خانواده‌های شان سپرده نشده است.

کارمندان پولیس و طب عدلی تلاش دارند تا هر چه زودتر تحقیقات کالبدشگافی را تکمیل کرده و اجساد را به بستگان شان تحویل دهند.

مایک بوش، یک مقام پولیس نیوزیلند گفت "پیش از تحویلدهی اجساد به بستگان شان، باید کاملاً مشخص کنیم که دلیل مرگ هر یک از قربانیان چی بوده و هویت هریک آنان مشخص شود. اما از ضرورت‌های فرهنگی و دینی نیز آگاهیم. پس با سرعت و حساسیت هرچه ممکن این کار را انجام می‌دهیم".

جسیندا اردرن، صدر اعظم نیوزیلند گفت که شمار اندک اجساد شام یک شنبه به وقت محل به خانواده های قربانیان تحویل داده خواهد شد. او ابراز امیدواری کرد که تا روز چهارشنبه تمام اجساد به بازماندگان شان تحویل داده شود.

از جمع ۳۴ نفر از زخمی شدگان این رویداد که در شفاخانۀ کریس چرچ بستر اند، وضعیت ۱۲ نفر آنان وخیم گزارش شده است.

برنتون هریسون تارانت، ۲۸ ساله، که عامل گلوله باری در مسجد النور شهر کریس چرچ می‌باشد، روز شنبه در محکمه حاضر شد و در نخستین جلسۀ محکمه به قتل متهم شد.

برنتون تارانت که نژادپرست سفیدپوست خوانده شده است، جریان گلوله باری بر نمازگزاران را ظاهراً توسط کمرۀ که در کلاهش بسته شده بود، به گونۀ زنده در انترنت نشر کرده بود.

فیسبوک، تویتر و گوگل کوشیده اند تا این ویدیوی تکاندهندۀ ۱۷ دقیقه‌ای را که به پیمانۀ گسترده در انترنت دست به دست شده است، از روی این شبکه‌ها بردارند.

در این حمله که مرگبارترین حمله در تاریخ نیوزیلند خوانده شده است، یک افغان کشته و سه افغان دیگر زخمی شده است.

افغانستان و شمار زیاد کشورها این حمله به شدت تقبیح کرده اند.

XS
SM
MD
LG