لینک های دسترسی

Breaking News

غنی در صدمین سالروز استقلال افغانستان: انتقام خون مردم خود را می‌گیرم


رییس جمهور افغانستان در مراسمی به مناسبت تجلیل از صدمین سالروز استقلال این کشور گفت که انتقام خون افغان‌هایی را که در حملات اخیر کشته شده اند، می‌گیرد.

محمد اشرف غنی صبح روز دوشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) برای گرامی داشت از این روز، پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع افغانستان اکلیل گل گذاشت.

در این مراسم، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و شماری از مقام‌های ارشد حکومت افغانستان حضور داشتند.

قرار بود از صدمین سالروز استقلال افغانستان به گونۀ ویژه در محوطه قصر دارالامان که به تازگی بازسازی شده است، تجلیل به عمل آید، اما به دلیل حملۀ مرگبار بر محفل عروسی در شهر کابل و احترام به قربانیان این رویداد، رییس جمهور افغانستان روز گذشته دستور داد که این مراسم به تاخیر بی‌افتد.

آقای غنی همچنان به قصر دارالامان رفت و در نشستی گفت که انتقام قطره - قطره خون شهروندان افغانستان را که در حملات اخیر کشته شده اند، می‌گیرد و نیز حامیان آنان را از بین خواهد برد.

آقای غنی افزود: "دشمن با ریختاندن خون افراد بی‌گناه، برگزاری مراسم شاندار ما را به تعویق انداخت... من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته‌ام، با جدیت تعهد می‌کنم که داعش و تروریستان را ریشه‌کن کرده و حامیان آنان را همین گونه، به گلیم غم می‌نشانیم."

گرامی‌داشت از صدمین سالروز استقلال افغانستان در برخی از ولایت‌های دیگر افغانستان نیز پر شکوه‌تر و با تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است.

یکی از مراسم باشکوه در مقبرۀ امان‌الله در ننگرهار بود؛ اما همزمان با این مراسم، شهر جلال‌آباد گواه انفجار چندین ماین جاسازی‌شده بود که به گفتۀ پولیس ننگرهار در این انفجارات ده‌ها غیرنظامی زخمی شدند.

غازی امان‌الله خان، پادشاه وقت افغانستان ۱۰۰ سال قبل از امروز، در ۲۸ اسد سال ۱۲۹۸ خورشیدی، روز استقلال کشور را از بریتانیا اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG