لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس اجرائیه افغانستان آغاز کار ترمپ را تبریک گفت


رئیس اجرائیه افغانستان ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های امریکا به این کشور ادامه یابد.

در حالی که دونالد ترمپ دیروز جمعه به حیث چهل‌وپنجمین رئیس جمهور ایالات متحده امریکا حلف وفاداری یاد کرد؛ عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان، امروز احراز کرسی کاخ سفید را به وی تبریک گفت.

آقای عبدالله که در مراسم فراخوان ۵۵۰ میلیون دالری کمک‌های بشری در کاخ سپیدار در کابل صحبت می‌کرد، گفت "جا دارد که به رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا تبریکی بگویم از طرف خود، حکومت افغانستان و مردم افغانستان به خاطر (که) مراسم تحلیف دیروز انجام شد".

رئیس اجرائیه افغانستان افزود، ایالات متحده امریکا، در بحث کمک به مسایل امنیت و ثبات افغانستان، انکشاف و کمک‌های بشری در رأس حمایت‌های بین‌المللی سهم اساسی داشته است.

او گفت، امروز دونالد ترمپ با عساکر خود در پایگاه نظامی بگرام صحبت کرده و وعدۀ همکاری و حمایت به آنها داده است.

آقای عبدالله افزود "این خودش یک قدم برازنده است و من یقین دارم که همکاری‌ها در سایر عرصه‌ها ادامه پیدا می‌کند".

رئیس اجرائیه افغانستان از حمایت‌های ادارۀ بارک اوباما از افغانستان در جریان مأموریت کاری‌اش نیز تشکری کرد.

این در حالی است که ریاست جمهوری افغانستان هنوز انجام مراسم تحلیف را به دونالد ترمپ تبریک نگفته است.

امریکا از حامیان ستراتیژیک افغانستان به شمار می‌رود و قرارداد همکاری‌های دفاعی و امنیتی میان دو کشور در حدود دو سال پیش به امضا رسید.

در حال حاضر، امریکا در حدود ۸۴۰۰ سرباز در چوکات مأموریت حمایت قاطع در افغانستان دارد که به سربازان افغان مشوره و آموزش می‌دهند.

هرچند تا کنون دونالد ترمپ در مورد افغانستان روشن صحبت نکرده است؛ اما در تماسی که با نیروهایش در بگرام داشته، به باور حکومت افغانستان نشان‌دهندۀ همکاری دوامدار واشنگتن است.

XS
SM
MD
LG