لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش پاکستان به انتقادات غنی و عبدالله


حکومت پاکستان افغانستان را "همسایۀ برادر" عنوان کرد

ساعاتی پس از بیانات انتقاد آمیز رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان نسبت به پاکستان، حکومت آن کشور خود را دوست و برادر افغانستان معرفی کرده و تروریزم را دشمن مشترک دو کشور عنوان کرده است.

حکومت پاکستان با نشر خبرنامه یی گفته است که آن کشور با از دست دادن بیش از ۶۰ هزار نفر، خود قربانی بزرگ دهشت افگنی بوده و درد و رنج مردم و حکومت افغانستان را درک می کند.

پیشتر از آن رئیس جمهور افغانستان با اشاره به رویداد های اخیر امنیتی در افغانستان گفت که هنوز هم لانه های آموزش تروریستان و فابریکه های ساخت بم هایی که مردم بیگناه افغانستان را به خاک و خون می کشد، مانند گذشته در پاکستان فعال است.

محمد اشرف غنی گفت که شب گذشته در تماس تلیفونی با نواز شریف صدر اعظم پاکستان از وی خواسته است تا "همان طوریکه تروریزم را برای خود تعریف کرده است در ارتباط با افغانستان نیز به همان اصول پایبند باشد".

دوشنبه صبح لحظاتی پیش از سخنرانی آقای غنی، انفجار انتحاری در برابر دروازۀ ورودی میدان هوایی کابل سبب کشته شدن پنج نفر و زخمی شدن ۱۶ نفر دیگر شد. طالبان مسوولیت این حمله را به دوش گرفتند.

این سومین روز پیهم حملات خونبار در کابل بود که به گفته مقام های امنیتی در آن بیشتر از ۵۵ نفر کشته و صدها نفر دیگر مجروح شده است.

رئیس جمهور غنی گفت که با جنایتکاران مدارا نخواهد شد. او گفت که به محاکم و دستگاه های قضایی کشور هدایت داده است تا مجرمانی را که به گفتۀ وی دست شان به خون مردم آغشته است هیچگونه تسامحی صورت نگیرد.

رئیس جمهور افغانستان گفت "کسانی که ندای صلح را با جنگ و جنایت پاسخ می دهند، شکی نداشته باشند که اشد مجازات خواهند شد".

محمد اشرف غنی گفت که از پاکستان نمی خواهد که طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند بلکه از پاکستان می خواهد که بر ضد بغاوت حلقاتی عمل کند که بر ضد افغانستان حملات را راه اندازی می کنند. آقای غنی افزود که روابط افغانستان با پاکستان بر مبنای منافع ملی و در راس آن مصوونیت زندگی افغانها است.

آقای غنی گفت که پاکستان باید جلو بغاوت دهشت افگنان را بگیرد.
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

اظهارات عبدالله

از سوی دیگر رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی افغانستان می گوید که در ده ماه گذشته هیچگونه اقدامی عملی در مبارزه با تروریزم و گفتگوهای صلح از سوی پاکستان صورت نگرفته است.

عبدالله عبدالله گفت که در دو سال گذشته با وصفی که ملا عمر مرده بود، زیرنام او برضد مردم افغانستان جنایت صورت گرفت. او افزود که زیرنام این جنایتکار (ملا عمر) کسانی آمدند و مذاکرات صلح را انجام دادند.

رئیس اجرائیه گفت که افغانستان تلاش صادقانه برای تامین صلح دارد و دروازۀ مذاکره باز بوده و باز می باشد. اما افزود که در مورد گفتگوهای صلح باید بازنگری صورت گیرد و اشتباهات و نشانه های ضعف شناسایی شود.

عبدالله عبدالله گفت که حملات تروریستی اخیر، در پاکستان طراحی و پلانگذاری شده است. او افزود که در برابر فعالیتهای جنایتکاران پاکستان هیچ محدودیتی را وضع نکرده است؛ اقدامی که به گفتۀ آقای عبدالله سبب بلندرفتن ظرفیت ماشین جنگی طالبان شده است.

این در حالی است که به گفتۀ رئیس جمهور غنی، پاکستان سرگرم تهیۀ پلان عملی برای مقابله با تروریزم است تا در سفری که مقامهای افغان روز پنجشنبه آینده به آن کشور دارند، روی نحوۀ تطبیق آن توافق و فیصله صورت بگیرد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG