لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: طالبان به صلح باور ندارند


رئیس اجرائیه افغانستان می‌گوید که طالبان به صلح باور ندارند

ریاست اجرائیه افغانستان با اشاره به عملیات بهاری طالبان (عملیات منصوری) که چند روز پیش اعلام کردند، تأکید دارد که آن گروه علاقه‌ای به گفتگوهای صلح ندارند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان که روز دوشنبه در نشست شورای وزیران سخن می‌زد، گفت که این عملیات بیانگر نداشتن "تعهد و اعتقاد" طالبان به گفتگوهای صلح است.

او گفت "در حقیقت یک بار دیگر طالب‌ها نشان می‌دهند که متعهد و اصلاً معتقد نیستند به صلح و اصلاً به فکر این نیستند که در این راستا قدم بگذارند".

طالبان صبح روز پنجشنبه از آغاز عملیات بهاری شان زیر نام "منصوری" خبر دادند؛ اما وزارت دفاع افغانستان این عملیات را بی‌نتیجه خواند و گفت، همان‌گونه که عملیات "عمری" طالبان شکست خورد، این عملیات نیز با شکست مواجه خواهد شد.

در همین حال، عبدالله عبدالله در نشست امروز گفت که این مسأله را نیز با هیأت پارلمانی پاکستان در میان گذاشته اند که چگونه عملیات یک گروه "دهشت‌افگن" از خاک همسایه علیه کشور دیگر اعلام می‌گردد؟

او افزود "وقتی از داخل یک کشور آغاز عملیات علیه کشور همسایه اعلان می‌شود، طبعاً کشور همسایه توقع دارد، وقتی از روابط خوب، روابط نیک و همسایگی صحبت می‌کنیم. این نکته را هم تأکید کردیم که ما نمی‌گوییم که ملامتی همه مشکلات را به بالای یک کشور بیندازیم؛ اما در عین حال، مسایل امنیتی اساسی است و این یک نمونۀ آن است".

یک هیأت ۱۷ نفری پارلمان پاکستان، روز شنبه به کابل آمد و علاوه بر دیدار و گفتگو با سران حکومت افغانستان، با اعضای پارلمان افغانستان نیز دیدار کرده اند.

هدف این سفر هیأت پارلمانی پاکستان، حل تنش‌ها و مشکلات موجود میان افغانستان و پاکستان خوانده شده است.

رئیس اجرائیه افغانستان، با استقبال از این هدف سفر هیأت پارلمانی، در دیدار با اعضای آن تأکید کرده است که افغانستان اجازه نمی‌دهد تا از کشورش علیه همسایه‌ها اقدامات تروریستی صورت بگیرد و این توقع را از همسایه نیز دارد.

به گفتۀ آقای عبدالله، هیأت پارلمانی پاکستان از سفر هیأت مشابهی افغان نیز به آن کشور دعوت کردند که به زودی این سفر انجام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG