لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: گفتگو با طالبان صورت نگرفته است


داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان آغاز مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان را رد کرد، اما گفت که باب گفتگو و صحبت با طالبان با در نظر داشت قانون اساسی و حفظ دستآورد های مردم افغانستان باز است.

پیش از این یک عضو شورای عالی صلح به رسانه ها گفته بود که زمینه گفتگو با طالبان در قطر فراهم شده است و قرار است این گفتگو ها تا یک هفته دیگر آغاز شود. این منبع گفته بود که قرار است افغانستان، پاکستان و طالبان در این گفتگو ها شرکت کنند.

آقای عبدالله روز چهارشنبه در یک نشست خبری در کابل همچنان گفت که چالش های اخیر امنیتی همه زادۀ تشکیل حکومت وحدت ملی نیست. او افزود که عوامل مختلف در عقب مشکلات امنیتی اخیر وجود دارد.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت که در زمینۀ تامین امنیت افغانستان غفلت زیاد صورت گرفته است و فرصت های خوبی که منجر به تامین امنیت می شد در گذشته از دست رفته است.

عبدالله عبدالله گفت که تامین امنیت در اولویت کاری دولت وحدت ملی قرار دارد و اقدامات اساسی از جمله اصلاحات در ساختار های امنیتی، جلب همکاری مردم در تامین امنیت، بلند بردن ظرفیت های کشفی و استخباراتی و تجهیز و تقویت نیروهای امنیتی بخشی از این اقدمات خواهد بود.

آقای عبدالله تاکید کرد که برای تامین امنیت و گرفتن نتیجۀ مطلوب از تلاش های صلح به زمان نیاز است. او افزود که برخی راه های حل در کوتاه مدت و برخی هم در دراز مدت می تواند افغانستان را کمک کند. اما به گفتۀ آقای عبدالله نباید چنین انتظار داشت که امروز هیأت ببیند و فردا صلح تامین شود.

پیشتر از این مقامات در ارگ ریاست جمهوری گفته بودند که به خاطر آوردن تغییرات و اصلاحات، نخست باید کابینه وحدت ملی تشکیل گردد.

عبدالله عبدالله از معرفی قریب الوقوع کابینه خبر داد و گفت همانگونه که رئیس جمهور محمد اشرف غنی وعده سپرده بود در جریان دو تا چهار هفته پس از کنفرانس لندن، کابینۀ حکومت وحدت ملی معرفی خواهد شد. آقای عبدالله اطمینان داد که قبل از تکمیل شدن این مهلت کابینۀ جدید به شورای ملی معرفی خواهد شد.

عبدالله عبدالله همچنان گفت کابینه به صورت کل معرفی خواهد شد، اما تاکید کرد که معرفی وزرای سکتور امنیتی در اولویت قرار دارد. او افزود که تبصره هایی در این مورد وجود دارد اما گفت که "تشکیل کابینه پس از ۱۳ سال موضوع عادی نیست و برای تشکیل آن به وقت و مشوره نیاز است".

XS
SM
MD
LG