لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: از تماس‌های طالبان در قطر اطلاع ندارم


عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان هفتۀ گذشته یک سفر رسمی به عربستان سعودی داشت

رئیس اجرائیه افغانستان که به روز یکشنبه در مورد سفرش به عربستان سعودی معلومات می‌داد، گفت که از تماس‌های حکومت این کشور با نمایندگان طالبان در قطر آگاهی ندارد، اما افزود که عربستان نقش مؤثری در پروسۀ صلح افغانستان دارد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه افغانستان در این نشست، زمانی که از او در مورد خوشبینی وی دربارۀ تماس معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی افغانستان با برخی نمایندگان طالبان در قطر روی گفتگوهای صلح پرسیده شد؛ گفت در این مورد معلومات ندارد.

آقای عبدالله افزود "در مورد تماس‌ها در دوحه چیزی که در گزارش‌ها آمده است، من اطلاعاتی ندارم؛ به همین دلیل به آن نمی‌پردازم".

این در حالی است که به تازگی گزارش‌هایی از دیدارهای رئیس امنیت ملی افغانستان در ماه‌های سپتامبر و اکتوبر با نمایندگان طالبان در دوحه نشر شده است.

از سوی دیگر ریاست جمهوری و یکی از مشاورین رئیس اجرائیه افغانستان، تماس‌های برخی اعضای بلندپایه طالبان با حکومت و علاقمندی آنان به آغاز مذاکرات صلح را، تأیید کرده اند.

نقش عربستان در پروسۀ صلح

عبدالله عبدالله همچنان گفت، در دیدارهای که با مقامات عربستان سعودی داشته اند؛ آنان در بخش‌های امنیتی، اقتصادی و مخصوصاً پروسۀ صلح افغانستان اعلام آمادگی کرده اند.

به گفتۀ رئیس اجرائیه، عربستان سعودی در منطقه می‌تواند نقش مهمی در پروسۀ صلح افغانستان داشته باشد.

عربستان سعودی یکی از شرکای نزدیک پاکستان در منطقه است و این دو کشور از نگاه استراتیژیک روابط تنگاتنگ دارند. این در حالی است که اتهامات علیه پاکستان مبنی بر حمایت از گروه‌های تندرو به ویژه طالبان علیه حکومت افغانستان بارها از سوی مقامات افغان مطرح گردیده؛ اما اسلام‌آباد تمامی این اتهامات را رد کرده است.

رئیس اجرائیه افغانستان گفت "کشور عربستان سعودی، تأثیرگذار است بالای کشوری که مستقیم تأثیر دارد بالای طالبان، این یک مسأله بسیار واضح است".

آقای عبدالله با اشاره به فتوای که برضد تروریزم از سوی شورای عالی علمای عربستان سعودی صادر شد، اشاره کرد و گفت، عربستان در گذشته نیز در قبال صلح و ختم تروریزم فعالیت‌هایی داشته است.

هیأت افغانستان در سفرش به عربستان سعودی، به مقامات در ریاض اطمینان داده اند که خواستار حل قضیۀ افغانستان از طریق مذاکره استند؛ اما تروریزم هر کشوری را به گونه‌های و نام‌های مختلف تهدید می‌کند.

به باور عبدالله عبدالله داعش تهدیدی برای افغانستان و عربستان است "تقارب نظر در مورد این تهدید وجود دارد و بحث‌هایی کردیم بیشتر هم کمک کرد".

از سوی دیگر قرار است که کنفرانس بزرگ علمای جهان اسلام به زودی در عربستان سعودی در مورد صلح، اعتدال و همدیگرپذیری از نگاه اسلام برگزار شود که به باور رئیس اجرائیه می‌تواند گامی مهمی در تأمین صلح منطقه بازی کند.

مقامات ریاض در دیدار هیأت افغاستان از عربستان سعودی، اعلام آمادگی کرده اند که مطابق تقاضای افغانستان کمک خواهند کرد، حالا نوبت حکومت افغانستان است که چگونگی و نوعیت کمک عربستان سعودی را در بخش‌های مختلف به ویژه گفتگوهای صلح مشخص بسازد.

XS
SM
MD
LG