لینک های دسترسی

Breaking News

ریاست اجرائیه: مجاهد پس از این عضو شورای عالی صلح نیست


ریاست اجرائیه می‌گوید، به برخی رهبران جهادی مردم افغانستان "توهین" کرده است.

ریاست اجرائیه افغانستان می‌گوید که بر اساس فیصله رهبری حکومت، عبدالحکیم مجاهد مشاور شورای عالی صلح، پس از این نمی‌تواند به عنوان عضو شورای عالی صلح به کارش ادامه بدهد.

سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان گفت که آقای مجاهد در این اواخر با تقدیر از طالبان، به برخی رهبران جهادی مردم افغانستان "توهین" کرده است.

مجیب‌الرحمان رحیمی به صدای امریکا گفت اظهارات عبدالحکیم مجاهد برخلاف خواست ملت و تبارز هم‌گرایی با گروه‌های تروریستی است.

او گفت "در فضای امنی که در کابل ایجاد شده، کسی حق ندارد و حکومت به آنها اجازه نمی‌دهد که خواست‌ها و دیدگاه‌های طالبان را برخلاف خواست مردم و ملت ما تبلیع بکند. به همان اساس رهبری حکومت وحدت ملی تصمیم گرفتند که آقای عبدالحکیم مجاهد، بعد از این به عنوان عضو شورای عالی صلح افغانستان نمی‌تواند به وظیفه ادامه بدهند".

مجیب‌الرحمان رحیمی سخنگوی ریاست اجرائیه افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود نیز نوشته است: «به ‌اساس فیصله و تصمیم رهبری حکومت وحدت ملی، آقای عبدالحکیم مجاهد در پی‌ سخنان غیرمسؤولانه و توهین‌آمیز دیگر نمی‌تواند به‌ عنوان عضو شورای صلح فعالیت نماید».

عبدالحکیم مجاهد مشاور شورای عالی صلح به روز پنجشنبه هفته گذشته، طالبان را "فرشته‌گان صلح" خوانده بود.

خواستیم در این مورد دیدگاه ریاست جمهوری را نیز داشته باشیم، اما با وصف تلاش‌ها مؤفق نشدیم.

ولی حبیبه سرابی یکی از معاونین شورای عالی صلح به صدای امریکا گفت، از صحبت‌های که میان ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه در این مورد جریان دارد، کم و بیش باخبر است.

خانم سرابی برکناری آقای مجاهد را به صورت صد در صد تأیید و رد نکرد؛ ولی گفت، گماشتن و برکناری اعضای شورای صلح از صلاحیت‌های ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه افغانستان است.

در همین حال، شورای عالی صلح با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اظهارات عبدالحکیم مجاهد، دیدگاه شخصی وی است و در نشست روز پنجشنبه که از سوی انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان برگزار شده بود، نیز به نمایندگی از این شورا شرکت نکرده است.

در بخشی از این اعلامیه آمده است "شورای عالی صلح در قبال اظهار نظرهای از این قبیل هیچ مسؤولیت ندارد".

شورای عالی صلح در این اعلامیه، خواهان بررسی دقیق این مسأله شده که بر اساس نتایج آن، قضاوت صورت گیرد؛ اما در مورد برکناری آقای مجاهد در این اعلامیه، اشاره‌ای نشده است.

پیش از این، عطامحمد نور سرپرست ولایت بلخ از ریاست جمهوری افغانستان خواست که آقای مجاهد را توقیف و مجازات کند.

روز گذشته ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، با آنکه دولت به اصل آزادی بیان احترام و تعهد قوی دارد؛ اما به کسی اجازه نمی‌دهد که با استفاده از آن، "قاتلان" افغان‌ها و "ویران‌گران" را فرشته‌گان صلح خطاب کند.

بر اساس خبرنامه‌ای ارگ، گروه‌های هراس‌افگن که "به اشاره بیگانه‌گان" فعالیت‌های تروریستی انجام می‌دهند، به جای صلح "مستحق نابودی" می‌باشند.

ریاست جمهوری افغانستان تأکید کرده است که حکومت با دقت و جدیت تمام این موضوع را بررسی می‎کند و در چوکات قانون علیه آن اقدام صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG