لینک های دسترسی

Breaking News

لوی درستیزان افغانستان، چین، پاکستان و تاجکستان در دوشنبه جلسه کردند


Afghanistan Pakistan China

لوی درستیزان افغانستان، چین، پاکستان و تاجکستان روز یکشنبه در شهر دوشنبه پایتخت تاجکستان در نشست چهارجانبه روی جلوگیری فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در امتداد سرحدات کشورهای شان گفتگو کردند.

جنرال دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به رادیو – آشنا صدای امریکا گفت، در این نشست از جانب افغاستان، جنرال محمدشریف یفتلی، لوی درستیز اردوی افغان شرکت کرده است.

جنرال وزیری افزود "این نشست نوبتی است، گاهی در چین، تاجکستان، افغانستان یا پاکستان برگزار می‌شود. آنها اکثراً روی مسایل مرزی صحبت می‌کنند که در دو طرف مرزهای شان گزمه داشته باشند و اگر واقعۀ غیرمترقبه را می‌بینند، در آن ارتباط با یکدیگر صحبت کنند و یکدیگر را در جریان بگذارند".

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان ابراز امیدواری کرد که تمام جوانب، به ویژه پاکستان به تصامیمی که در این نشست چهارجانبه گرفته می‌شود، متعهد باقی بمانند.

او افزود "خبر اساسی این است که مشکلات ما با تاجکستان و چین تا حدی زیادی حل شده است؛ زیرا آنان در مرزهای شان گزمه می‌کنند و یکدیگر را در جریان قرار می‌دهند، تنها مشکل با پاکستان وجود دارد، پاکستان تعهد می‌کند؛ اما به آن عمل نمی‌کند، امیدواریم که پاکستان هم زمانی که تعهد می‌کند؛ به آن عمل کند".

در این نشست چهارجانبه، جنرال قمر باجوه رئیس اردوی پاکستان، از جانب چین لی زوچینگ، لوی درستیز آن کشور و از طرف پاکستان هم جنرال صابرزاده امام‌علی عبدالرحیم، شرکت کرده اند.

قرار است که این کشورها امروز نیز به دیدار و گفتگوهای شان ادامه دهند.

نشست قبلی چهارجانبه لوی درستیزان این کشورها ، در اواسط ماه اسد سال گذشته در شهر ارومچی چین برگزار شده بود.

در آن نشست، جنرال قدم‌شاه شهیم و جنرال راحیل شریف، لوی درستیزان پیشین افغانستان و پاکستان، از جانب چین، رئیس کمیسیون مرکزی نظامی آن کشور و معاون اول وزارت دفاع تاجکستان شرکت کرده بودند.

این نشست‌های چهارجانبه به صورت نوبتی در چهار کشور برگزار می‌گردد.

این نشست، در حالی برگزار می‌گردد که راهبرد جدید رئیس جمهور امریکا در قبال جنوب آسیا و افغانستان اعلام شده است که رئیس اردوی پاکستان با آن ستراتیژی مخالفت نشان داده است؛ اما حکومت افغانستان از ستراتیژی جدید امریکا، استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG