لینک های دسترسی

Breaking News

ازدواج های زیر سن قانونی در امریکا


عکس از یونیسف

باوجودیکه سن قانونی ازدواج در ایالات متحده ۱۸ است، اما تنها بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ میلادی حدود ۱۷۰ هزار طفل در ۳۸ ایالت امریکا ازدواج کرده اند.

فعالین می گویند ازدواج های زیر سن قانونی در سراسر امریکا بوقوع می پیوندد. بر اساس گزارش "رهایی از بند و زنجیر ها" که یک نهاد مخالف با ازدواج های اجباری است، در مجموع در سراسر این کشور بین همین سال ها بیش از ۲۴۸ هزار طفل ازدواج کرده اند. البته این ارقام ثبت شده است و ازدواج های زیر سن قانونی که ثبت نشده است شاید به مراتب بیشتر باشد.

در اکثر موارد دختران کم سن و سال با مردان مسن تر ازدواج کرده اند. اما اگر تصور می کنید که تنها در بین جوامع سنتی مانند افغان ها و یا در مجموع در بین مسلمانان این ازدواج ها رواج دارد، اشتباه است.

بر اساس مطالعاتی که انجام شده است دخترانی که حتی ۱۵ سال عمر داشتند از تمام جوامع ( یهود های ارتوداکس، مسلمان، مورمون، سیک، آسیایی، افریقایی و غیره) با جبر و تحت تهدید در امریکا وادار به ازدواج شده اند.

خلا های قانونی

باوجودی که در تمام ایالات متحده حداقل سن قانونی برای ازدواج ۱۸ سالگی است اما مردم در شماری از ایالت ها با استفاده از خلا های که در قانون وجود دارد مانند ازدواج بر اساس رضائیت والدین و غیره، به این کار دست میزنند.

به همین علت ایالت نیوجرسی در هفته جاری مسوده ای را پیشنهاد کرده است که به گفته فعالین اگر به قانون مبدل گردد اولین ایالت از جمع ۵۰ ایالت امریکا خواهد بود که ازدواج های زیر سن قانونی را بدون استثناُ غیر قانونی قرار میدهد.

کریس کریستی، والی نیوجرسی تا امروز پنجشنبه وقت دارد که یا این مسوده را امضا کند و یا رد. اما اگر وقت موعد آن بگذرد مسوده خود بخود به قانون مبدل می گردد.

مسوده های مشابه در هفت ایالت دیگر امریکا ( کالیفورنیا، کنتیکت، ماساچوستس، میسوری، نیویارک، پنسلوانیا و تکساس) نیز پیشنهاد شده است. فرایدی رییس، رئیس نهاد "رهایی از بند و زنجیر ها" قانون گذاران در این ایالت ها متعجب اند که هنوز هم همچو ازدواج ها در ایالت های شان جریان دارد.

عکس از یونیسف
عکس از یونیسف

نانسی مونیز، عضو کانگرس ایالتی نیوجرسی که حامی عمده این مسوده است گفت ازدواج در سنین کوچک باعث مشکلات روانی، فقر و عدم ادامه تحصیل برای جوانان به ویژه دختران میشود. او گفت این قانون از جوانان و نوجوانانی که در همچو موقفی قرار می گیرند، محافظت خواهد کرد. او گفت که ازدواج اطفال را در امریکا خاتمه خواهند بخشید.

سال قبل ایالت ویرجنیا قانونی را بر علیه ازدواج اطفال وضع کرد اما در این قانون استثا های برای ازدواج اطفال سنین ۱۶ تا ۱۷ سال، وجود دارد.

گزارش: رویترز

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG