لینک های دسترسی

چین از اکثر کالاهای صادراتی افغانستان تعرفه نمی گیرد


افغانستان سال گذشته ۱۴ میلیون دالر به چین صادرات داشت

چین تصمیم دارد به منظور رشد اقتصادی افغانستان از ۹۵ درصد کالای های صادراتی تاجران افغان به آن کشور، تعرفۀ گمرکی اخذ نکند.

دینگ شی جون سفیر چین در افغانستان در جمعی از تاجران افغان در ولایت هرات همچنان گفت که کشورش قصد دارد پس از سرمایه گذاری بر دو پروژه بزرگ تیل آمو دریا و مس عینک در افغانستان، روابط تجاری را با این کشور گسترش دهد.

آقای دینگ همچنان از علاقمندی تاجران چینی به سرمایه گذاری در بخش های مختلف در افغانستان به ویژه در هرات سخن زد. او گفت که هرات فرصت های خوب زراعتی و صنعتی در بخش های زعفران ، قالین و سنگ مرمر دارد که در چین کمتر به چشم می خورد.

این موضوع با استقبال گسترده تاجران و مسوولان اتاق های تجارت و صنایع هرات روبرو شد.

سعد خطیبی رئیس اتاق های تجارت و صنایع هرات این حرکت مقام های چینی را موثر در رشد صنعت افغانستان خصوصاً پارکهای صنعتی هرات و از بین بردن بحران بیکاری در بین جوانان عنوان کرد.

محمد آصف رحیمی والی ولایت هرات نیز ، امنیت نسبی در این ولایت را گزینه ای مناسب برای سرمایه گزاری های خارجی و دسترسی اقلام تجارتی هرات به بازارهای کشور چین برشمرد.

سال گذشته افغانستان حدود ۱۴ میلیون دالر صادرات به چین داشت که بر این اساس، چین - بزگترین صادر کنندۀ جهان- سومین شریک تجاری افغانستان محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG