لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر امور خارجۀ چین به کابل رسید


وزیر امور خارجۀ چین در سفری یک روزه به کابل رسید
وزیر امور خارجۀ چین در سفری یک روزه به کابل رسید

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید که وانگ یی وزیر امور خارجۀ چین، برای حل مشکلات روند گفتگوهای صلح میان افغانستان و پاکستان، امروز شنبه برای سفر یک روزه به کابل آمده است.

احمدشکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان به صدای امریکا می‌گوید، وزیر خارجۀ چین در این سفر یک روزه‌اش به کابل، با رئیس جمهور غنی، عبدالله رئیس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی افغانستان و صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجۀ این کشور دیدار و گفتگو خواهد کرد.

آقای مستغنی، می‌افزاید "قرار است که وزیر امور خارجۀ چین با سران و مقام‌های افغان، روی حمایت چین از پروسه صلح افغانستان و مسایل دوجانبه در قبال مبارزه با دهشت‌افگنی صحبت کند".

وزارت خارجۀ افغانستان می‌گوید، وزیران خارجۀ افغانستان و چین، که پیش از چاشت امروز در قصر ستوری این وزارت انجام شد، روی همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجارتی و فرهنگی بحث کردند.

بر بنیاد خبرنامۀ وزارت خارجۀ افغانستان، آقای وانگ یی به همتای افغانش گفته است که برای پی­گیری توافق‌های دو کشور در حاشیۀ نشست سران پیمان شانگهای در قزاقستان، به ویژه در زمینه‌های مبارزه مشترک با تروریزم و افراط گرایی خشونت آمیز، حمایت چین از روند صلح افغانستان، همکاری‌های منطقه‌یی و گسترش همکاری‌های دوجانبه از اهداف عمده سفرش به افغانستان است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، نیز برای تأمین صلح در این کشور و ایجاد اجماع منطقه‌یی، نقش چین را در حمایت از تأمین و تحکیم صلح و ثبات برجسته و مهم خوانده است.

از سویی هم، وزیر امور خارجۀ چین با محمدحنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستاندیدار گفتگو کرده است.

بر بنیاد خبرنامه‌ای شورای امنیت ملی افغانستان، "اکنون جلسه رسمی میان دوجانب جریان دارد".

روابط دوجانبه، مؤثریت و کامیابی نشست پروسه کابل روی روند گفتگوهای صلح، همکاری‌های منطقه‌یی و عملی‌شدن برخی پروژه‌های بزرگ اقتصادی و تجارتی از آجندای این نشست گفته شده است.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که وزیر خارجۀ چین، پس از دیدار سران دو کشور در آستانه پایتخت قزاقستان در حاشیۀ اجلاس شانگهای، و امضای برخی تفاهمنامه‌های اقتصادی میان دو کشور در آن نشست، به افغانستان سفر می‌کند.

پیش از این در اواسط ماه جوزا، شی جینپینگ،رئیس جمهور چین در دیدار با محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در حاشیۀ هفدهمین اجلاس سازمان همکاری‌های شانگهای در آستانه پایتخت قزاقرستان، بر اهمیت تماس‌ها میان افغانستان و پاکستان تاکید کرده بود.

او گفته بود که باید دو کشور همکاری‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی را در سطوح دوجانبه، سه‌جانبه و چندجانبه تقویت بخشند.

رئیس جمهور چین گفته که کشورش آماده است تا با حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، نشست سه‌جانبه را میان افغانستان، پاکستان و چین راه‌اندازی کند.

پیش از این نجیب‌الله آزاد، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در گفتگویی با صدای امریکا گفته بود که وزیر خارجۀ چین برای میانجی‌گری و بهبود روابط کابل – اسلام‌آباد، به افغانستان سفر می‌کند.

XS
SM
MD
LG