لینک های دسترسی

مراسم اعطای جایزۀ نوبل در عدم حضور مبارز چینایی


مراسم اعطای جایزۀ نوبل در عدم حضور مبارز چینایی

با نادیده گرفتن خشم حکومت چین، کمیتۀ نوبل امروز جمعه، مراسم اعطای جایزۀ صلح نوبل را به لیو ژیاوبوی چینایی، در اوسلو پایتخت ناروی برگزار نمود.

مهمانان بلند رتبۀ موجود در محفل، در حالی که رییس کمیتۀ نوبل، دیپلوم نوبل را به آهستگی بر چوکی خالی لیو ژیاوبو میگذاشت، بر پا خاسته و به افتخار وی کف زدند.

تورب جورن جگلند، رییس کمیتۀ نوبل، طی سخنرانی اش در محفل امروزی، از زندانی بودن لیو ژیاوبو یاد کرده و از این که وی برای اخذ جایزه اش در محفل حضور نداشت، اظهار تأسف نمود. جگلند اضافه نمود که این حقیقت خود به تنهایی کافیست تا نشان دهد که اعطای این جایزه به آقای ژیاوبو، اقدام لازم و مناسبی بود.

«البته که هدف این جایزه، هیچگاهی رنجاندن کسی نبوده است. مقصد کمیتۀ نوبل این بوده تا در مورد ارتباط میان حقوق بشر، دیموکراسی و صلح چیزی اظهار بدارد. و یاد آوری این نکته به جهانیان مهم است، که حقوقی که حال بطور وسیع مردم از آن بهره مند استند، در نتیجۀ مبارزۀ کسانی بدست آمده که خطرات بزرگی متقبل شده اند. آنها این کار را برای دیگران انجام داده اند، برای همۀ ما و به همین سبب لیو ژیاوبو امروز لیاقت تحسین وتمجید را دارد.»

جگلند اضافه نمود که با وجود قوت اقتصادی کشور چین، ضعیفی آن در نیاز به دربند کشیدن مردی هویدا گردید که فقط نظر خود را در مورد ادارۀ وطنش ابراز داشته بود.

لیو ژیاوبو، فعال و مبارز راه دیموکراسی، فعلاً برای سپری نمودن یازده سال حبس، در قید چین به سر میبرد. در محفل امروز در اوسلو، چوکی خالی یی به نمایندگی از وی گذاشته شده بود. حکومت چین خانم لیو را نیز از بیم آن که درین محفل اشتراک نورزد، در منزلش تحت نظارت قرار داده است.

مقامات امنیتی در بجینگ، تدابیر امنیتی را در جلو آپارتمانی که خانم لیو در آن زندگی میکند، شدت بخشیده است.

چین از تمام کشور های جهان با اصرار خواسته بود تا در محفل اعطای جایزۀ نوبل در اوسلو، شرکت نکنند. تا حال حد اقل هجده کشور، دعوت این محفل را رد کرده در حالی که 45 کشور به شرکت در آن موافقت نموده است.

براک اوباما رییس جمهور امریکا امروز با نشر یک اعلامیه اظهار داشت که لیو ژیاوبو، از ارزش های فراگیر جهانی نمایندگی کرده است. رییس جمهور اوباما همچنان بر چین اصرار ورزید تا آقای لیو را هرچه زودتر از حبس رها سازد.

XS
SM
MD
LG