لینک های دسترسی

Breaking News

چین و پاکستان برای تقویت روند مصالحه افغانستان باهم کار می کند


us china pakistan
us china pakistan

وانگ یی، وزیر خارجه چین در سفر سه روزه اش به پاکستان امروز با عمران خان، صدر اعظم جدید پاکستان ملاقات کرد.

وزیر خارجه چین روز قبل پس از دیدار با شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت کشورش به حمایت از پاکستان در تلاش آن کشور در جنگ علیه دهشت افگنی ادامه خواهد داد.

وانگ یی گفت" ما به تقویت امور بین المللی و منطقه یی توافق کردیم. دو جانب برای تقویت روند مصالحه در افغانستان با همدیگر کار خواهند کرد. دو جانب در حمایت از ناسیونالیزم، وطن پرستی، و سیاست افغانستان با همدیگر کار خواهیم کرد. دو جانب برای ایجاد یک نوع جدید روابط و جامعه بین المللی و انسانیت ایجاد خواهد کرد."

این در حالی است که روز جمعه جیم متیس وزیر دفاع امریکا در سفرش به افغانستان گفت توقع ایالات متحده این است که پاکستان بخشی از جامعه کشورهایی باشد که به دهشت افگنی جایی فراهم نمی کند.

قریشی در کنفرانس خبری با وزیر خارجه چین گفت پاکستان همچنین مایل به کار با چین برای تقویت مبارزه با دهشت افگنی و دفاعی و تشدید هم آهنگی و همکاری در زمینه های دو جانبه در مساعی به بلند بردن یک شراکت همکاری استراتژیک همه جانبه در یک سطح عالی جدید می باشد.

وزیر خارجه چین و همتای پاکستانی اش همچنین برای بحث روی موضوعات مورد علاقه دو طرف شامل دهلیز اقتصادی چین – پاکستان ملاقات کردند.

وانگ یی همچنین در کنفرانس خبری گفت که چین خواهان کمک برای تقویت و ثبات بخشیدن به اقتصاد پاکستان و تقویت روابط استراتژیک بین دو کشور است.

وزیر خارجه چین گفت "ما همکاری دفاعی و امنیتی را تعمیق خواهیم کرد، دو جانب تعامل بین و اردو و نهادهای ملکی را برای کار مشترک برای ریشه کرن کردن نیروهای دهشت افگنی حزب اسلامی ترکستان تقویت خواهیم کرد. چین به حمایت از پاکستان در مساعی جنگ علیه دهشت افگنی ادامه خواهد داد."

شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت آنها امنیت منطقه یی، روند صلح در افغانستان و تقویت همکاری استراتژیک را بحث کردند. قریشی گفت "ما پیشرفت قابل ملاحظه در دهلیز اقتصادی چین و پاکستان داشته ایم. من دوباره به وزیر خارجه چین ضمانت کردم که این دهلیز اقتصادی برای پاکستان اهمیت استراتژیک عمیق و ملی دارد."

بیجینگ ۵۷ میلیارد دالر رضه را به پاکستان به حیث ابتکار زیربنایی یک کمربند و یک راه خود تعهد کرده است. این تعمیق روابط دو کشور درحالی است که روابط اسلام آباد با واشنگتن در خصوص چگونگی برخورد پاکستان با تندروان اسلام گرا که در افغانستان می جنگند، تیره شده است.

پاکستان و چین همچنین به تقویت کردن همکاری دفاعی و امنیتی، افزایش تبادلات تجربه حکومتداری، توسعه تبادلات فرهنگی، تحکیم همکاری در امور منطقه یی و بین المللی و تشکیل جامعه نزدیک تر چین و پاکستان با آینده مشترک به توافق رسیدند.

XS
SM
MD
LG