لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار چین در مورد حملات "دهشت افگنی" در پاکستان


چین و پاکستان دو متحد نزدیک در منطقه اند.

چین در یک اقدام غیر معمول، به شهروندان خود در پاکستان در مورد وقوع "حملات دهشت افگنی" بر اهداف چین هشدار داده است.

سفارت چین در اسلام آباد با نشر اعلامیه یی گفته است که "دهشت افگنان" طرح انجام یک سلسله حملات را بالای نهاد های چینی و کارمندان آن در پاکستان ریخته اند.

در این اعلامیه به تمام شهروندان و نهاد های چینی هشدار داده شده تا آگاهی خود در مورد تدابیر امنیتی را افزایش داده و از رفتن به محل های مزدحم پرهیز کنند.

سفارت چین از شهروندان آن کشور در پاکستان همچنین خواسته تا با پولیس و اردوی پاکستان همکاری کرده و در صورت وقوع کدام حالت اضطراری به آن سفارت اطلاع بدهند.

پس از آنکه بیجینگ اعلام کرد ۵۷ میلیارد دالر را برای اعمار پروژه های توسعه یی "یک کمربند، یک راه" در پاکستان مصرف می کند، هزاران کارگر چینی به پاکستان رفتند.

هدف از پروژه "یک کمربند، یک راه" که توسط شی جین پینگ، رئیس جمهور چین به راه انداخته شده است، وصل کردن آن کشور با شرق میانه و اروپا می باشد.

این پروژه در پاکستان به اسم "دهلیز اقتصادی چین و پاکستان" یاد می شود و تامین امنیت کارمندان شرکت های چینی که در این پروژه سرمایه گذاری کرده اند، به یکی از نگرانی های بیجینگ مبدل شده است.

چین از دیر زمانی از فعالیت اویغور های ناراضی که در ولایت غربی سینکیانگ آن کشور مستقر اند، و روابط آنان با جنگجویان در پاکستان و افغانستان نیز نگرانی دارد.

از جانب دیگر، خشونت ها در ایالت جنوب غربی بلوچستان پاکستان نیز آزمون های را برای تامین امنیت پروژه های که از غرب چین تا بندر گوادر در بلوچستان احداث می شود، ایجاد کرده است.

بلوچستان که با افغانستان و ایران هم مرز است، محل اصلی احداث این پروژه ها بوده و گروه طالبان، شبکه القاعده و داعش نیز در آن ایالت فعالیت دارند.

داعش در ماه جون مسؤولیت کشتن دو آموزگار چینی را در بلوچستان بر عهده گرفت.

به دنبال افزایش نا امنی ها در بلوچستان، اسلام آباد تعهد سپرد تا برای تامین امنیت مسیر احداث دهلیز اقتصادی چین و پاکستان یک نیروی ۱۵ هزار نفری اردوی پاکستان را توظیف کند.

XS
SM
MD
LG