لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید نهاد های مدنی بر جلوگیری از جنگ فکری میان جوانان افغان


عکس از آرشیف

شماری از نهاد های مدنی که برای جوانان فعالیت می‎کنند، تاکید دارند که باید جلو جنگ فکری و روانی میان جوانان گرفته شود.

به گفته این نهادها، دشمنان افغانستان با استفاده از جنگ فکری و روانی، آینده آن کشور و جوانان افغان را با چالش رو به رو می‎سازند.

حدود ۱۵۰ جوان به نمایندگی از ۲۰ نهاد مدنی روز چهارشنبه در کابل یک نشست مشورتی را برگزار کردند تا برای مشکلان جوانان راهکار بسنجند.

این جوانان باور دارند که در مسایل مربوط به امنیت، شغل ‎یابی، تداوم نظام دولت‎داری، تأمین ثبات و صلح، خود کفایی افغانستان در آینده، مسایل دینی و مذهبی در داخل دولت و میان باشندگان شهر های نسبتاً انکشاف یافته، فایق آمدن نیرو های نظامی بر نیرو های مخالف مسلح دولت و در اکثریت موارد، همواره تبلیغ منفی از سوی مخالفان افغانستان و گاهی از سوی خود جوانان صورت می‎گیرد.

احمد ضیا ماهر، یکی از جوانان افغان در صحبت با صدای امریکا گفت که در بسیاری از موارد فرصت‎ های خوب برای جوانان وجود دارد، اما آنان از آن آگاهی ندارند.

او همچنان از راه‎اندازی کمپاین ‎های مثبت بینی بین جوانان سخن گفت و افزود: "​اگر جنبه منفی می‎ تواند این قدر تأثیر گذار باشد که هزاران جوان از افغانستان فرار کند. جوانان می ‎توانند شکل مثبت کمپاین ها را داشته باشند تا در افغانستان بمانند و زمینه کار را برای خود مساعد سازند. پولی که برای قاچاق‎ بران می‎دهند بهتر است آنرا در داخل افغانستان سرمایه‎گذاری کنند."

این جوانان مهم‎ترین پیامد ‎های تبلیغات منفی و جنگ فکری - روانی را میان جوانان، فرار آنان از کشور، پیوستن به گروه ‎های مخالف مسلح، نا امید شدن از کشور، رو آوردن به افراط‌ گرایی و بی اعتمادی نسبت به خود و آینده ‎شان می‎دانند.

سیده سادات که کی از بانوان کوهنورد است، به صدای امریکا گفت جوانان با خودآگاهی و مطالعه می‎ توانند تحت تأثیر جنگ فکری و روانی قرار نگیرند.

او گفت: "​حالا کتاب ‎خوانی در کشور خیلی کم شده است. بسیار موضوعات در فیس بوک مطرح می‎شود و شایعه پراگنی بیشتر رایج شده است. یک تعداد افراد از موضوع آگاه نیست، آنرا بزرگ ساخته در فیس بوک نشر می‎کند و جوان با خواندن آن تحت تأثیر قرار می‎گیرند."

به باور برخی از جوانان همین اکنون جنگ روانی به شدت در رسانه های اجتماعی به ویژه فیس بوک جریان دارد و در بسیاری موارد از خود جوانان نیز در این جنگ روانی سوء استفاده می‎شود.

در همین حال فوزیه کوفی، عضو ولسی جرگه افغانستان در نشست مشورتی جوانان گفت که جوانان باید خود را از وابستگی های فکری نجات دهند.

خانم کوفی افزود: "​چیزی که در افغانستان با مشکل جدی در مورد آن رو به ‎رو هستیم، وابستگی فکری است یعنی ما باید استقلال فکری خود را به‎دست بیاوریم. پیشنهاد من به شما نیز این است که از وابستگی های ذهنی خود را دور بسازید."

از جانب دیگر، جاوید فیصل، سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان تاکید کرد که هنوز جوانان افغان استقلال فکری ندارند.

سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان گفت: "​جوانان هر چند اکثریت اند ولی هنوز هم پیرو دیگران استند... یعنی آنان از سران قوم و یا بزرگ خانواده و یا قریه خود پیروی می‎کنند."

اما فعالان مدنی باور دارند که اکثریت جوانان به دلیل فقر اقتصادی حاضر می‎ شوند در بدل پول برای یک سمت خاص فعالیت کنند و به شایعه پراگنی و جنگ روانی – فکری میان هم سن و سالان ‎شان بپردازند در حالیکه عقیده اصلی‎ شان آنچه می گویند، نیست.

این فعالان مدنی تاکید می ورزند که مشکلات موجود در داخل رهبری نظام نیز سبب شده تا جوانان بیشتر تحت تاثیر تبلیغات منفی قرار بگیرند.

بر اساس ارقام صندوق جمعیت سازمان ملل متحد ۶۰ در صد جمعیت افغانستان جوانانی اند که زیر سن ۲۵ سال عمر دارند.

XS
SM
MD
LG