لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از صد غیرنظامی افغان در ماه سپتامبر کشته شد


گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می‌گوید که در ماه سپتامبر ۱۰۱ غیرنظامی افغان کشته و ۱۴۰ تن نیز زخمی شده اند
گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی می‌گوید که در ماه سپتامبر ۱۰۱ غیرنظامی افغان کشته و ۱۴۰ تن نیز زخمی شده اند

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، با نشر گزارش تلفات افراد ملکی می‌گوید آمار تلفات افراد ملکی در افغانستان در ماه سپتامبر نسبت به ماه‌های گذشتۀ آن دوبرابر کاهش یافته است.

بربنیاد گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افرادملکی در ماه سپتامبر نزدیک به ۲۴۱ افغان کشته و زخمی شده اند.

گزارش نشان می‌دهد که از این میان ۱۰۱ افغان شامل کودکان، زنان و مردان کشته و ۱۴۰ تن دیگر جراحت برداشته اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، در این گزارش گفته است که ۲۹ کشته و ۱۶ زخمی باشندگان ولایت ننگرهار و ۱۰ کشته و ۶۹ مجروح ماه سپتامبر باشندگان کابل بوده اند که براین اساس به ترتیب نخست ننگرهار و پس از آن کابل بیشترین قربانیان را در این ماه متحمل شده اند.

در این گزارش، در مورد میزان بلند تلفات افراد ملکی در ولایت ننگرهار، آمده است که "علت عمده و اول تلفات در این ولایت، قتل‌های هدفمند است و در قدم دوم تبادل آتش بین حکومت و گروه‌های مخالف نیز باعث شده که افراد ملکی در آن کشته و زخمی شوند".

این گزارش ۱۵ ولایت افغانستان را در بر می‌گیرد. در گزارش گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی آمده است که ولایات دیگر افغانستان نسبت به ماه‌های گذشته، امن بوده اند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، گفته است که عامل بیشتر تلفات افراد ملکی در ماه سپتامبر، حملات چریکی و برخورد بین دولت و مخالفان مسلح بوده و پس از آن حملات انتحاری موتر بم، راکتی و انفجار ماین منجر به کشته و زخمی‌شدن افراد ملکی شده است.

در ماه اگست سال جاری میلادی، ۲۵۴ تن کشته و ۳۶۱ افغان مجروح شده بودند.

گروه دادخواهی حفاظت از افراد ملکی، ماهانه گزارش تلفات افراد ملکی را منتشر می‌کند. این گروه با نشر گزارش ماه سپتامبر از تلفات افراد ملکی ابراز نگرانی کرده و گفته است "گروه دادخواهی حفاظت از افرادملکی، ماهانه ارقام تلفات مردم ملکی را جمع آوری و به اساس آن حکومت و طرف‌های درگیر را تحت فشار می‌گیرند تا تلفات افرادملکی را متوقف کنند و مناطقی را که خانه‌های مردم در آن موقعیت دارند و بودوباش می‌کنند، نباید به میدان‌های جنگ مبدل کنند".

این گروه، گفته است که در جنگ جاری، قوانین جنگی و بشری زیرپا می‌شود و از حکومت افغانستان و گروه‌های مخالف آن خواسته است تا قوانین جنگی را رعایت و از کشتار افرادملکی خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG