لینک های دسترسی

Breaking News

سخنگوی دوستم از "برخورد‌های بزرگتر" هشدار داد


سخنگوی جنبش ملی افغانستان از "برخوردهای بزرگتر" در پی دفن تابوت‌های امیر حبیب الله کلکانی و یارانش در تپۀ شهر آرای کابل هشدار داده است.

بشیر احمد ته‌ینج در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است که تصامیم جدی تری در پیوند با این رویداد در حال شکل گیری است و نیز به گفتۀ وی تا کنون جنازه‌ها دفن نشده اند.

مراسم خاکسپاری حبیب الله کلکانی شاه پیشین افغان پس از آن با جنجال روبرو شد که عبدالرشید دوستم معاون ریاست جمهوری افغانستان هشدار داد که به خاکسپاری هیچ کسی را بر فراز تپۀ شهر آرا که میراث فرهنگی تورکتباران افغانستان است، اجازه نخواهد داد.

سخنگویان آقای دوستم از قول وی در صفحات فیسبوک شان نگاشته اند " براي خاكسپاري عزتمندانه جسد امير حبيب الله خان "كلكاني" تپه ها و محلات مناسب ديگري در كابل بسيار است و يك بناي تاريخي ديگر أضافه شود. ما نبايد هويت تاريخ و افتخارات مشترك خود را تحت شعاع شخصيت ديگر خود سازيم. ميراث درخشان تپه تاريخي شهر آرا مربوط من و توست بايد حفظ اش كنيم".

آقای ته‌ینج عصر پنج شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که بر اساس توافقی که میان فرهنگیان و کمیسیون مردمی خاکسپاری صورت گرفته بود، باید جسد امیر حبیب الله در تپۀ کلوله پشته به خاک سپرده شود.

افزون بر این، آقای دوستم گفته است که با خانوادۀ امیر حبیب الله کلکانی هیچ مشکلی ندارد و خاطر نشان ساخته است که در زمان حاکمیت وی در بلخ، زمانیکه بی بی سنگری همسر امیر حبیب الله خان کلکانی درگذشت، او را با عزت و احترام به خاک سپرد.

اما اعضای کمیسیون خاکسپاری و صدها تن از طرفداران آنان به خواست خود برای دفن جسد کلکانی در تپۀ شهر آرا پافشاری داشته و گفته اند که بدون دفن جسد امیر حبیب الله و یارانش در تپۀ شهرآرا، ساحه را ترک نخواهند کرد.

عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ، که از آغاز تا حال یکی از حامیان خاکسپاری محترمانۀ پیکر امیر حبیب الله و یارانش بوده است، در صفحۀ فیسبوک خود نگاشته است " معاون محترم رياست جمهورى از اراده مردم و دستور حكومت حمايت كند و به آن احترام گزارد. احترام به اراده مردم نه تنها به تنش ها پايان مي‌دهد كه وسعت نظر ايشان را نيز نشان مي‌دهد."

آقای نور در پیام فیسبوک شان همچنان نگاشته است "به دليل اينكه سو ظنى نزد جنرال صاحب دوستم به دليل مخالفت شان با محل خاك سپارى به وجود نيايد، حتا در مراسم جنازه اشتراك نكردم كه سبب آزردگی جمعى از دوستان و هوا خواهانم نيز گرديد."

کمیسیون خاکسپاری حبیب الله کلکانی شام گذشته قبر دسته جمعی را در تپۀ مرنجان شهر کابل باز کردند که و بقایای اجسادی را که گفته می شود متعلق به حبیب الله کلکانی و یارانش می باشد در ۱۶ تابوت‌ جابجا کردند. سپس نماز جنازه بر این اجساد در مسجد عیدگاه شهر کابل ادا شد.

سپس مراسم خاکسپاری در تپۀ شهرآرا با اعتراض طرفداران جنرال دوستم و برخورد مسلحانه میان دو طرف روبرو شد که گفته می شود در آن سه نفر زخمی شده است.

در همین حال، هارون معترف که خود را رئیس کمیسیون مردمی خاکسپاری می خواند، در صحبت با صدای امریکا گفته است که اکنون تابوت‌ها بر فراز تپه منتقل شده و شاید به زودی به خاک سپرده شود.

ریاست جمهوری و ریاست اجرائیۀ حکومت افغانستان تا حال در مورد خاکسپاری حبیب الله کلکانی فرمان رسمی صادر نکرده اند، با اینحال شماری از فعالان ادعا دارند که رئیس اجرائیه عبدالله عبدالله فرمانی را در مورد خاکسپاری محترمانۀ کلکانی و یارانش صادر کرده است.

حبیب‌الله کلکانی در سال ۱۳۰۸ خورشیدی بر ضد شاه امان الله قیام کرد و قدرت را برای ۹ ماه در دست گرفت. پس از اقتدار نادر خان، کلکانی و شماری از یارانش اعدام شده و گفته می‌شود که در یک گور دسته جمعی در تپۀ مرنجان دفن شدند.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG