لینک های دسترسی

Breaking News

درگیری‌ بین دهقانان و مالداران در نایجریا ۱۳ کشته برجا گذاشت


خبرگزاری فرانس پرس روز یکشنبه ۱۸ جون (۲۸ جوزا) به نقل از مقام‌های نایجریایی گزارش داد که در اثر درگیری میان دهقانان و مالداران در آن کشور دست‌کم ۱۳ نفر کشته شده اند.

ایالت مرکزی فلاتوی نایجریا در هفته‌های اخیر شاهد تجدید خشونت‌ها میان مالداران و دهقانان بر سر دسترسی به زمین و سایر منابع بوده است.

نورو عبداللهی، نماینده محلی مالداران در ساحهٔ فولانی، به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که پنج گله‌دار روز جمعه هنگامیکه گاوهایشان را به بازار می بردند، توسط دهقانان مظنون وابسته به گروه "جوانان بروم" کشته شدند.

پیوس دالیوپ پام، نماینده ''جوانان بروم'' به خبرگزاری فرانس پرس گفته است که در حمله‌ٔ‌ انتقام جویانه، هشت دهقان در همان منطقه توسط گله‌داران مظنون فولانی کشته شدند.

الفرد الاگبو، یک پولیس محلی، این حملهٔ مرگبار و شمار کشته شدگان را تایید کرده است. او گفت که این رویداد پس از کشته شدن گله‌داران رخ داد، اما در مورد جزییات ارایه نکرد.

این گونه حملات در بسیاری از بخش‌های شمالی نایجریا رخ می‌دهد، جاییکه چندین گروه مسلح روستاها را هدف قرار می‌دهند؛ آنان را به قتل می‌رسانند؛ و مردم و مسافران را به خاطر باج‌گیری، اختطاف می‌کنند.

معمولاََ هیچ گروهی مسوولیت این گونه حملات را بر عهده نمی‌گیرد. اما مقام‌ها در گذشته گفته اند که بسیاری از مهاجمان، دامداران پیشین استند که پس از چندین دهه‌ مناقشه با دهقانان بر سر دسترسی به زمین و آب، سلاح به دست گرفته اند و این نوع حملات را انجام می‌دهند. حکومت نایجریا در گذشته به ندرت مهاجمان مظنون را دستگیر کرده است.

افزایش نا‌امنی در سال گذشته موجب کشته شدن هزاران نفر به شمول غیرنظامیان در نایجریا شده است، کشوری که گروه‌های تندرو اسلامگرا نیز بر ضد حکومت آن کشور می‌جنگند.

بر اساس گزارشی که از سوی ملل متحد به نشر رسیده است، خشونت‌های تندروان از سال ۲۰۰۹ تا اکنون جان بیشتر از ۴۰ هزار نفر را در نایجریا گرفته است و نزدیک به دو میلیون نفر دیگر در شمال شرق آن کشور از خانه‌های‌شان بیجا شده اند.

حکومت نایجریا در سال‌های اخیر با شورشیان اسلامگرا در شمال شرق آن کشور درگیر جنگ بوده و در شمال غرب بر ضد باندهای تبهکار مبارزه می‌کند، باندهایی که اغلباََ افراد را به خاطر باج‌گیری اختطاف می کنند.

XS
SM
MD
LG