لینک های دسترسی

Breaking News

پشتیبانی عالمان دینی از نظامیان افغان؛ جنگ طالبان مصداق فتنه است


عکس: آرشیف

یک روز پس از اعلام حمایت شورای سرتاسری علمای افغانستان از نظام کنونی و قوای مسلح این کشور، صدها تن از عالمان دینی کابل نیز با تاکید بر موقف این شورا، جنگ طالبان را مصداق "فتنه" خوانده اند.

مولوی عبدالقادر قانت، رییس شورای علمای ولایت کابل امروز چهارشنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان) در یک گردهمایی علمای دینی این ولایت گفت که جنگ کنونی طالبان به دین اسلام نباید ربط داده شود.

آقای قانت افزود: "جنگ فعلی را علمای افغانستان و علمای جهان اسلام فتنه خوانده اند و واقعاً که همان فتنۀ است که پیغمبر خدا بیش از ۱۴۰۰ سال پیش گفت... قاتل نمی‌داند که به خاطر چه می‌کشد و مقتول هم نمی‌داند که برای چه کشته شد."

شورای علمای ولایت کابل همچنین گفت که در حال حاضر در افغانستان "وحشت" جریان دارد و جنگ کنونی همۀ هستی شهروندان این کشور را از بین برده است.

این عالمان دینی تشدید جنگ را از سوی طالبان فاجعۀ می‌خوانند که بهای سنگین آن را شهروندان افغانستان می‌پردازند.

شیر محمد شیرزادی، رییس حج و اوقات ولایت کابل می‌گوید که حضور انبوهی از زنان بیوه و کودکان یتیم که در جاده‌های پایتخت و سایر شهرهای افغانستان برای دریافت "لقمۀ نان" کار می‌کنند، بیانگر قربانی‌های است که افغان‌ها برای این جنگ می‌پردازند.

آقای شیرزادی افزود که جنگ کنونی در افغانستان فاتح ندارد. او هشدار داد که با سؤاستفاده از دین، افغانستان نباید "دارالحرب و افغان‌ها مباح‌الدم" عنوان شوند.

شورای علمای کابل تاکید کرد که تلاش‌ها بجای تخریب نظام، باید روی اصلاح نظام متمرکز شود.

در این حال، محمد یعقوب حیدری، والی کابل خطاب به طالبان گفت: "تو حس مالکیت نداری، این دولت، ملت و کشور را از خود نمیدانی، اگر تو از خود بدانی، سرک آن را چرا خراب می‌کنی؟ مکتب‌اش را چرا خراب و ویران می‌کنی، کلینک‌اش را چرا خراب می‌کنی؟ و بلاخره بزرکترین دارای‌ آن؛ انسان‌اش را چرا می‌کشی؟

این در حالی است که روز گذشته شورای سرتـاسری علمای افغانستان با استناد بر فتواهای عالمان دینی این کشور و جهان بار دیگر، جنگ کنونی طالبان را فاقد مشروعیت دینی و حرام اعلام کرد.

این شورا افزود که افغانستان "دارالحرب نه، بلکه دارالسلام" است و طالبان را به مناظرۀ علمی دربارۀ ابعاد دینی جنگ کنونی فراخواند.

طالبان تا اکنون در بارۀ این موقف شورای علمای دینی افغانستان و کابل ابراز نظر نکرده اند.

XS
SM
MD
LG