لینک های دسترسی

Breaking News

پیروزی چشمگیر ترمپ و کلنتن در نیویارک


هیلری کلنتن و دونالد ترمپ، برخلاف سخنرانی های گذشته اینبار یکدیگر را به باد انتقاد نگرفتند.

هیلری کلنتن دموکرات و دونالد ترمپ جمهوریخواه، با یک تفاوت قابل ملاحظه، رقبای هم حزبی شان را در انتخابات مقدماتی میان حزبی سه شنبه شب نیویارک، مغلوب ساختند.

خانم کلنتن، پس از هفت شکست در انتخابات مقدماتی میان حزبی در برابر برنی سندرز، سه شنبه شب، توانست با یک تفاوت قابل ملاحظۀ از تنها رقیب هم حزبی خود سبقت جوید.

کارشناسان می گویند، این پیروزی خانم کلنتن در نیویارک، حضور برنی سندرز را در کارزار انتخاباتی تضعیف کرده است.

مبصرین دموکرات به این باور اند که باوجود منابع پولی و حمایت برخی از هواداران سندرز، این سناتور امریکایی رقم کافی نمایندگان انتخاباتی را با خود ندارد و می باید از کارزار انتخاباتی کنار رود.

اما ستاد انتخاباتی آقای سندرز، پیش از اعلام نتایج نیویارک گفتند که آنان "تصمیم به کناره گیری نداشته و تا جلسۀ نامزدی حزب دموکرات پیش خواهند رفت."

جمعی از طرفداران خانم کلنتن که خواهان حضور یک زن در قصر سفید اند
جمعی از طرفداران خانم کلنتن که خواهان حضور یک زن در قصر سفید اند

خانم کلنتن که از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ سناتور ایالت نیویارک بود، رای بیشترین امریکایی های لاتین و امریکایی های افریقایی تبار را نیز از آن خود کرد.

وزیرپیشین خارجۀ ایالات متحده ساعتی پس از اعلام پیروزی، در یک سخنرانی گفت "ایالات متحده یک کشور حل کنندۀ مشکلات است."

خانم کنلتن یکجا با همسرش بِل کلنتن رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، در جمع کثیری از هوادارانش در نیویارک، یکبار دیگر به تعهداتش در مورد، ایجاد مشاغل، دفاع از حقوق زنان، حقوق کودکان، فراهم آوری شرایط تحصیل و مبارزه علیه تبعیض سیستماتیک تاکید کرده گفت که باید ایالات متحده "ابرقدرت انرژی پاک در قرن ۲۱ باشد."

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحدۀ امریکا

کاندیدان دموکرات و جمهوریخواه چگونه به عنوان نامزد نهایی حزب انتخاب می شوند؟

دموکراتها:

برای به دست آوردن نامزدی حزب، نامزد دموکرات به حمایت ۲۳۸۳ نماینده ایالتی حزب نیاز دارد.

نماینده‌گان هیلری کلنتن تا ۱۱ می: ۲۲۳۹

نماینده‌گان برنی سندرز تا ۱۱ می: ۱۴۶۹

مجموع نماینده‌گان ایالات هایی که تا کنون در آن انتخابات مقدماتی برگزار نشده است: ۱۰۵۷

جمهوریخواهان:

برای به دست آوردن نامزدی حزب، نامزد جمهوریخواه به حمایت ۱۲۳۷ نماینده ایالتی حزب نیاز دارد.

نماینده‌گان دونالد ترمپ تا ۱۱ می: ۱۱۳۵

نماینده‌گان تد کروز تا ۱۱ می: ۵۶۵ (پس از شکست در اندیانا، کروز از کارزار انتخاباتی کنار رفت.)

نماینده‌گان جان کیسک تا ۱۱ می : ۱۵۳ (پس از انتخابات در اندیانا از کارزار انتخاباتی کنار رفت.)

مجموع نماینده‌گان ایالات هایی که تا کنون در آن انتخابات مقدماتی برگزار نشده است: ۴۳۸

هفتم جون (در کلیفورنیا، مونتانا، نیوجرسی، نیومکسیکو، دکوتای شمالی و دکوتای جنوبی) روز عمدۀ دیگر در انتخابات میان حزبی جمهوریخواهان و دموکرات ها می باشد.

هیلری کلنتن با پیروزی در نیویارک به کسب ۱۳۹ نمایندۀ انتخاباتی موفق شد؛ حالانکه، برنی سندرز توانست رای ۱۰۶ نمایندۀ انتخاباتی را به خود اختصاص دهد.

بااین حساب رقم نمایندگان انتخاباتی هیلری کلنتن به ۱۸۸۷ رسید و برنی سندرز تاکنون به کسب ۱۱۷۲ نمایندۀ انتخاباتی دموکرات موفق شده است.

قرار است در انتخابات مقدماتی میان حزبی هفته های آینده، این دو کاندید دموکرات برای کسب ۱۶۹۲ نماینده انتخاباتی باقیمانده رقابت کنند.

سخنرانی متمرکز تر و کوتاه تر ترمپ

اما دونالدترمپ میلیاردر امریکایی، در ایالت نیویارک که مرکز شرکت های بزرگ وی تلقی می شود، با یک تفاوت چشمگیر، بر جان کیسک و تدکروز، رقبای هم حزبی اش، پیروز شد.

آقای ترمپ، دقایقی پس از اعلام پیروزی در نزدیکی برج تجارتی ترمپ در منطقۀ منهاتن نیویارک در برابر هواخواهانش حضور یافت و برخلاف سخنرانی های گذشته اش، اینبار کوتاه تر و بسا متمرکز تر و منظم تر از گذشته حرف زد.

دونالد ترمپ در کنار سپاسگزاری از مردم، خانواده و ستاد انتخاباتی اش یکبار دیگر سیستم انتخاباتی حزب جمهویخواه را به باد انتقاد گرفته و آن را قابل اصلاح خواند.

آقای ترمپ گفت در صورتیکه به قصرسفید راه یابد "ایالات متحده یک اردوی بزرگتر و قویتر از همیشه را خواهد داشت که هیچ کشوری توان رویارویی با امریکا را نداشته باشد."

این ملیاردر جمهوریخواه گفت "قانون مراقبت های صحی را تعدیل کرده و با توجه به وضعیت ناهنجار مشاغل، یکبار دیگر شرایط کار را در داخل این کشور به امریکایی ها میسر خواهد ساخت."

دونالدترمپ در جمعی از هوادارانش در نیویارک
دونالدترمپ در جمعی از هوادارانش در نیویارک

دونالد ترمپ که با این پیروزی توانست از تدکروز نزدیک به ۲۸۶ نمایندۀ انتخاباتی سبقت جوید تاکید کرد که اکنون زمان آن رسیده تا "کروز از مبارزات کنار رود."

اما مبصرین و کارشناسان امور انتخاباتی می گویند که با وجود این پیروزی، تاهنوز هم دونالد ترمپ، "کاندید مطرح و مرکزی جمهوریخواهان برای انتخابات عمومی ماه نومبر نمی باشد و در حاشیه قرار دارد."

آقای ترمپ گفت بدون درنظر داشت اینکه چه اتفاق می افتد حاضر است در جلسۀ حزبی تعیین نامزد جمهوریخواه شرکت کند.

با پیروزی در نیویارک، دونالد ترمپ توانست رای ۸۹ نمایندۀ انتخاباتی را به خود اختصاص دهد، جان کیسک ۳ نماینده؛ حالانکه، تدکروز به کسب هیچ نمایندۀ انتخاباتی نیویارک موفق نشد. بااین حساب شمار نمایندگان انتخاباتی آقای ترمپ ۸۴۵، تدکروز ۵۵۹ و جان کیسک به ۱۴۷نمایندۀ انتخاباتی رسید.

انتخابات مقدماتی میان حزبی جمهوریخواهان در سه شنبۀ آیندۀ ۲۶ اپریل، شامل ایالت های کنیتیکت، دیلویر، اندیانا، مریلند و پنسلوانیا خواهد بود؛ حالانکه، دموکرات ها در مریلند، پنسلوانیا، دیلویر، کنیتیکت و رودآیلند به رقابت خواهند پرداخت.

XS
SM
MD
LG