لینک های دسترسی

Breaking News

سرمای شدید بر مشکلات باشندگان کابل افزوده است


شماری از باشندگان کابل می گویند که سرمای شدید زمستان بر مشکلات آنان افزوده و توان گرم نگهداشتن خانه های خود را ندارند.

به گفتهٔ مقامات حکومت طالبان، در جریان ماه جاری بیش از ۱۶۰ نفر از اثر سرمای شدید بی سابقه در افغانستان جان باخته اند. این در حالی است که حدود ۸۴ نفر دیگر هفته گذشته به دلیل سرمایه شدید جان باخته بودند.

باشندگان پایتخت افغانستان از شدت سرما و عدم دسترسی به مواد سوخت شاکی اند.

ثنا گل که پیشهٔ موچی‌گری دارد، می گوید که در روز ۵۰ افغانی عاید دارد و نمی تواند با این مقدار پول مواد سوخت و دیگر آشیای مورد نیاز را خریدار کند.

زمستان امسال در افغانستان سردترین زمستان در ۱۵ سال گذشته خوانده شده است و سردی هوا در برخی نقاط افغانستان تا منفی ۳۴ درجهٔ سانتی‌گراد رسیده است. شدت سرما در افغانستان و بحران شدید اقتصادی مردم این کشور را بیشتر آسیب پذیر ساخته است.

محمد احسان، دوکاندار در شهر کابل، می گوید امیدوار است جامعهٔ بین المللی به وضعیت نابسامان مردم افغانستان توجه کند، در غیر آن، تعداد زیادی مردم در این سردی زمستان با خطر مرگ مواجه خواهند شد.

شماری از نهادی ها خیریه در افغانستان از هفته ها به اینسو به دلیل دستور طالبان مبنی بر ممنوع قرار دادن وظایف کارمندان زن در سازمان‌های غیرحکومتی خارجی، فعالیت های خود را به تعلیق در آورده اند، فعالیت‌های که می‌توانست مردم را در سردی زمستان کمک کند.

مارتین گریفیتس، معاون منشی عمومی سازمان ملل متحد، اخیراً در دیدارش از کابل گفت که برای لغو ممنوعیت کار زنان در موسسات خارجی تلاش‌ها ادامه دارد تا سازمان های بشری بتوانند به افغان های متضرر کمک کنند.

XS
SM
MD
LG