لینک های دسترسی

نگرانی ها از وضعیت اطفال بی سرپرست در هرات


هفت تا ده هزار طفل بی سرپرست در هرات است، مقام ها
مسئولان کمیسیون حقوق بشر در ولایت هرات وضعیت گی اطفال بی سرپرست در این ولایت را نگران کننده خوانده از دولت خواهان توجه به بهبود زندگی آنها شدند.

عبدالقادر رحیمی، رئیس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشردرولایت هرات می گوید هم اکنون بین ۷ تا ۱۰ هزار کودک بی سرپرست در این ولایت زنده گی می کنند. او گفت بیشتر این اطفال روی جاده های شهر کار می کنند.

آقای رحیمی گفت بی توجهی مقام های دولتی به وضعیت کودکان باعث شده تا شمار زیادی از این اطفال از حق تحصیل و صحت محروم شوند و در برخی موارد توسط قاچاقبران مواد مخدر و مخالفان مسلح دولت مورد استفاده قرار گیرند.

"این اطفالی که روی بازار کار میکنند بعضاً حق تعلیم وتربیه شان ضایع شده و نمی توانند به مکاتب مراجعه کنند و حقوق آنها به خدمات صحی هم تامین نیست. شمار از آنها به امراض مصاب میشوند و هم احتمال معتاد شدن به مواد مخدر هم در بین انها وجود دارد."

ازدواج کودکان

بصیره محمدی، رئیس اداره كار و امور اجتماعی، شهدا و معلولين در هرات عدم آگاهی از حقوق اطفال در اجتماع را سبب اصلی نقض حقوق اطفال می داند.
خانم محمدی گفت در زمان حاضر هفت قضیه را تحت بررسی دارند که اقارب اطفال بالاجبار آنها را وادار به ازدواج با مردان کهنسال نموده اند.

او گفت "اکثریت مشکلاتی که به ما راجع شده است اعتیاد به مواد مخدر و ازدواج های قبل از وقت است که دختران پرورشگاهی ما وقتی ۱۳ ساله شدند کاکا و ماما ایشان پیدا می شود و درخواست می کنند که یک شب او را با خود برای دید و بازدید به خانه ببرند اما صبح که میایند می بینیم که طفل را نکاح کرده اند."

تقاضا از طالبان

شماری ازاطفال بی سرپرست که روز یکشنبه در همایش روز جهانی طفل در شهر هرات اشتراک کرده بودند ضمن درخواست از مقام های دولتی برای فراهم آوری زمینه تحصیل به کودکان، از طالبان میخواهند تا دست از جنگ برداند.

احسان که ۱۲ ساله است به رادیو آشنا صدای امریکا گفت "از دولت میخواهم تا زمینه تحصیل را برای ما فراهم کند چون جز درس هیچ راهی برای پیشرفت وجود ندارد. از طالبان میخواهم تا جنگ را بس کنند و به کودکان رحم کنند تا در آینده همانند طالبان نشوند."

سازمان ملل متحد می گوید اطفال بطور فزاینده در تکتیک های جنگی طالبان، بویژه بم های تعبیه شده و حملات انتحاری، متضرر می شوند. بر اساس آمار این سازمان سالانه صدها طفل افغان قربانی جنگ های مسلحانه می شود.
XS
SM
MD
LG