لینک های دسترسی

Breaking News

ساخت نخستین پارک باستان‌شناسی افغانستان در بامیان


مقام‌های سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) در افغانستان می‌گویند که به همکاری مالی دولت ایتالیا، نخستین پارک باستان‌شناسی افغانستان را با کمک وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور در بامیان می‌سازند.

ایتالیا، برای ساخت این پارک باستان‌شناسی در ولایت بامیان، چهار میلیون یورو به یونسکو و دولت افغانستان همکاری کرده است.

داکتر ناگاوکا ماسانوری، رئیس بخش فرهنگی سازمان یونسکو در افغانستان می‌گوید که ساخت این پارک باستان‌شناسی در بامیان، برای حفاظت از میراث‌های جهانی معروض به خطر در این ولایت، مؤثر است.

آقای ماسانوری، می‌افزاید: "منظره فرهنگی بامیان که شامل هشت ساحۀ ثبت‌شده در لیست میراث‌ جهانی معروض به خطر است، با احداث این پارک باستان‌شناسی گسترش خواهد یافت و ساحات بیشتر تاریخی در بامیان شامل لیست میراث‌های جهانی یونسکو، خواهد شد".

مقام‌ها می‌گویند که این پارک باستان‌شناسی افغانستان در ساحۀ مقابل مجسمه‌های تخریب‌شدۀ صلصال و شهمامه، احداث می‌شود تا میراث‌های فرهنگی که در زیر خاک این ساحات هست، نیز مواظبت شوند.

داکترمائورو گروتی، رئیس دفتر همکاری‌های ایتالیا در افغانستان می‌گوید: "به خاطر پارک باستان‌شناسی بامیان و حفاظت از بقایای آثار تاریخی این ولایت، ما با دولت افغانستان و سازمان یونسکو در گفتگو هستیم و ۴ میلیون یورو برای سه سال آینده به منظورساخت این پارک و حفاظت از آبدات تاریخی بامیان اختصاص دادیم".

آقای گروتی می‌گوید که هدف از این همکاری‌های دولت ایتالیا برای افغانستان، حفاظت از میراث‌های جهانی، بهبود وضعیت اقتصادی مردم به خصوص زنان و انکشاف صنعت سیاحت است.

مقام‌ها می‌گویند که دولت ایتالیا، برعلاوه کمک ۴ میلیون یورو، برای ایجاد پارک باستان‌شناسی بامیان، ۱ میلیون یورو برای بازسازی شهر غلغله، ۱ میلیون یورو برای انکشاف زراعت و محیط زیست و ۷ میلیون یوری دیگر را برای ساخت سرک حلقوی در بامیان اختصاص داده است.

اما کمک ۷ میلیون یوروی این کشور برای ساخت سرک حلقوی بامیان، مشروط بر پرداخت چهار میلیون دالر توسط دولت افغانستان می‌باشد.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با استقبال از ایجاد این پارک باستان‌شناسی می‌گوید که تا سه سال آینده این پارک در ولایت بامیان احداث خواهد شد.

نورآغا نوری، رئیس باستان‌شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور می‌گوید: "پارک باستانی که در پیش روی بودا ساخته می‌شود، بسیار یک پروژه مهم است که تا فعلآ در سطح افغانستان همچو پارک نداریم و تا سه سال آینده انشاالله این پارک تکمیل می‌گردد".

رئیس باستان‌شناسی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان می‌گوید که دولت ایتالیا در چند سال اخیر، این وزارت را برای حفاظت از آثار تاریخی ولایات هرات، غزنی، غور و ننگرهار همکاری‌ تخنیکی و مالی کرده و در سال‌های آینده نیز این همکاری ادامه خواهد یافت.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG