لینک های دسترسی

Breaking News

کروناویروس در جهان؛ شمار مبتلایان از مرز ۱۰ میلیون گذشت


شش ماه پس از شیوع کروناویروس در شهر ووهان ایالت هوبی چین، بیش از ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده اند.

بر اساس معلومات پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، از میان این تعداد، تا صبح یک شنبه ۲۸ جون (هشت سرطان) در حدود ۵۰۰ هزار نفر پس از ابتلا به کووید۱۹، جان باخته اند.

ایالات متحده با بیش از دو میلیون و ۵۱۰ هزار مورد ابتلا و ۱۲۵۵۳۹ مورد مرگ، در صدر فهرست کشورهایی قرار دارد که کروناویروس در این شیوع کرده است.

پس از رفع برخی قیود، ایالات متحده روز گذشته از بیش از ۴۰ هزار مورد جدید کووید۱۹ خبر داد.

برازیل با بیش از یک میلیون و ۳۱۳ هزار مورد ابتلا به کووید۱۹ در جایگاه دوم قرار گرفته است. شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در برازیل به بیش از ۵۷ هزار رسیده است.

از رهگذر موارد ابتلا، روسیه با داشتن بیش از ۶۳۳ هزار و ۵۰۰ قضیه در جایگاه سوم قرار دارد که از این میان بیش از نه هزار نفر در این کشور جان باخته اند.

اما از نظر تلفات، بریتانیا با ۴۳۶۰۰ مورد مرگ در جایگاه سوم قرار گرفته است. شمار مبتلایان به کووید۱۹ در این کشور به بیش از ۳۱۱۷۰۰ رسیده است.

ایتالیا که زمانی محراق کروناویروس در اروپا پنداشته می‌شد، تا حال از ۳۴۷۱۶ مورد مرگ گزارش داده است. شمار مبتلایان در این کشور بیش از ۲۴۰ هزار است.

فرانسه با بیش از ۲۹۷۰۰ مورد مرگ، اسپانیا با بیش از ۲۸۳۰۰ و مکسیکو با بیش از ۲۶۳۰۰ مورد در میان کشورهایی با بیشترین تلفات قرار گرفته اند.

از میان کشورهای جنوب آسیا، هند با بیش از ۵۲۸۸۵۰ مورد ابتلا در جایگاه نخست قرار گرفته است. شمار مرگ و میر ناشی از این ویروس در هند بیش از ۱۶ هزار است.

افغانستان تا حال از مرگ ۷۳۷ نفر و ابتلا در حدود ۳۱ هزار نفر خبر داده است.

شیوع کروناویروس اقتصاد جهان را صدمه زده و سبب مسدود شدن تجارت‌ها، موسسات تحصیلی و ادارات دولتی در سراسر جهان شده است.

کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا، آلمان، فرانسه و چین تلاش دارند واکسین این ویروس را بسازند. با وجود آنکه برخی از آزمایشات ابتدایی این واکسین‌ها موفق عنوان شده است، مقامات می‌گویند که ممکن تا اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده به واکسین کروناویروس دست یابند.

XS
SM
MD
LG