لینک های دسترسی

Breaking News

امسال ۱۱۰ خبرنگار در جهان کشته شده اند


امسال پنج خبرنگار در افغانستان کشته شده اند

نهاد های جهانی مدافع حقوق خبرنگاران می گویند که امسال ۱۱۰ خبرنگار، در سراسر جهان کشته شده اند که نزدیک به هفتاد خبرنگار حین اجرای وظیفه خبرنگاری به قتل رسیده اند.

گزارش‌گران بدون مرز با نشر گزارشی گفته است که از کشتار عمدی ۶۷ خبرنگار به دلیل حرفه و یا برای انجام وظیفه ‌شان اطمینان حاصل کرده است و در این گزارش دلیل مشخصی برای کشته شدن ۴۳ خبرنگار دیگر در سال ۲۰۱۵ ارایه نه شده‌ است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز این وضعیت را نگران کننده خوانده و گفته است که وضعیت کنونی "حاصل خشونت عمدی علیه خبرنگاران ‌ و نشانگر شکست ابتکار‌های به کار گرفته شده تا امروز در امر حفاظت از روزنامه‌ نگاران است".

در میان کشورهای مرگبار برای خبرنگاران در سال ۲۰۱۵ برای نخستین بار یک کشور اروپایی، فرانسه، پس از هند و عراق در رده سوم قرار گرفته است.

همچنان کمیته مصونیت خبرنگاران مستقر در شهر نیویارک ایالات متحده امریکا، در گزارش خود گفته است که تعداد خبرنگارانی که امسال به دلیل حرفه و یا برای انجام وظیفه ‌شان گشته شده اند به ۶۹ نفر می رسد.

در گزارش این سازمان، فرانسه و سوریه در میان کشورهای مرگبار برای خبرنگاران در سال ۲۰۱۵ درج شده است. گزارش این سازمان حاکی است که گروه های افراطی اسلامی مانند القاعده، دولت اسلامی، طالبان و الشباب در کشورهای سوریه،عراق، پاکستان،سومالیا، ترکیه، یمن، فرانسه و بنگلدیش مسولیت کشتار ۲۸ خبرنگار را به عهده اگرفته اند که در کل این رقم ۴۰ درصد کشتار خبرنگاران را در سال ۲۰۱۵ تشکیل می دهد.

این نهاد مدافع حقوق خبرنگاران، تعداد خبرنگارانی را که درسال جاری میلادی در زندانهای کشورهای مختلف به سر میبرد ۱۹۹ تن اعلام کرده است.

کشته شدن پنج خبرنگار در افغانستان

کمیته مصوونیت خبرنگاران افغانستان می گوید که امسال پنج خبرنگار در افغانستان کشته شده اند، که سه خبرنگار به دلیل حرفه و حین انجام وظیفه ‌شان جانهای شان را از دست داده اند.

سال گذشته مجموعاً ۹ خبرنگار در افغانستان کشته شده بودند. خبرنگاران خارجی نیز در میان ۹ خبرنگار کشته شده شامل می شود.

نجیب شریفی رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان به صدای امریکا گفت که نسبت به سال ۲۰۱۴ امسال، موارد خشونت علیه خبرنگاران افغان کاهش یافته است.

آقای شریفی گفت:" هنوز هم نگرانی جدی نسبت به امنیت خبرنگاران درافغانستان وجود دارد، برای اینکه دستاوردهای که ما در افغانستان درعرصه آزادی بیان و رسانه ها داشتیم این نگرانها رفع نشده است، تهدید خیلی بزرگ در آینده در برابر آزدی بیان و رسانه ها وجود دارد".

رئیس کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان گفت که امسال این کمیته ۸۰ مورد خشونت علیه خبرنگاران را ثبت کرده اند. او افزود که سال گذشته کمیته مصونیت خبرنگاران افغانستان ۱۲۶ مورد خشونت علیه خبرنگاران را ثبت کرده بود.

رشد رسانه ها و آزادی مطبوعات درطی ۱۴ سال اخیر یکی از دست آورد های مهم دولت افغانستان وجامعه جهانی خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG