لینک های دسترسی

Breaking News

به خبرنگار خلاق رای بدهید


صدای امریکا برای بخش خبرنگار خلاق از خبرنگاران در افغانستان خواسته بود تا گزارش های خود را بفرستند. شماری از خبرنگاران نمونه های کاری شان را به صدای امریکا ارسال کردند که از آن میان، با درنظرداشت معیارهای تعیین شده، خبرنگاران زیر توانستند به بخش خبرنگار خلاق نامزد شوند.

در اینجا می توانید با خبرنگارانی که در این رای گیری نامزد شده اند، آشنا شوید و پس از دنبال کردن گزارش‌های آنان به خبرنگاری که از دید شما خلاق است در رای گیری این صفحه رای بدهید.

۱. سید انعام صالحی - خبرنگار تحقیقی سلام وطندار

سید انعام صالحی در گزارش تحقیقی خود "سرنوشت اجتماع آینده در میانۀ تجاوز جنسی و وساطت های قومی" به موضوع تجاوزها و آزارهای جنسی کودکان توسط زورگویان، فرماندهان و یا بستگان قربانیان پرداخته است قربانی پرداخته است. راجع نشدن قضایای تجاوز جنسی به نهادهای عدلی و قضایی و حل و فصل آن از طریق وساطت های قومی نکتۀ بارز در این گزارش است که منجر می شود دادخواهی برای قربانیان به باد فراموشی سپرده شود و روان زخم خوردۀ قربانیان بدون التیام باقی بماند.

گزارش سید انعام صالحی را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

سید انعام صالحی
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:26 0:00

​۲. نازنین شفایی - خبرنگار خبرگزاری یاش

نازنین شفایی در گزارش "نانی که به قیمت جان خریده می شود" زندگی کودکان کارگر را در افغانستان به تصویر کشیده است. صدها هزار کودک در افغانستان نان آور خانواده های شان بوده و برای یافتن لقمه نانی باید تن به کارهای شاقه و طاقت فرسا دهند. در این گزارش محرومیت کودکان از ابتدایی ترین و اساسی ترین حقوق شان برجسته شده و نیز به خطراتی اشاره شده است که این کودکان با آن روبرو اند.

گزارش نازنین شفایی را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

نازنین شفایی
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

۳. شکیب شمس - خبرنگار رادیو سلام وطندار - ولایت هرات

شکیب شمس با تهیۀ گزارش "رقابت حامیان و مخالفان دولت در سربازگیری از معتادان" از دریچه ای دیگر به معضل اجتماعی اعتیاد و مواد مخدر نگاه کرده است. بر اساس معیارهای جهانی صحی، معتادان به عنوان بیمار پنداشته شده و گزینش آنان به عنوان سرباز و جنگجو در عملیات نظامی و مسلحانه نادرست است.

گزارش شکیب شمس را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

شکیب شمس
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

۴. فرهاد جویا - خبرنگار تلویزیون شبکه یک ولایت هرات

فرهاد جویا در گزارش خود به فقر و ناتوانی خانواده ها اشاره کرده است. در گزارش تحقیقی او خانواده ای برای نجات و درمان پدر خانواده مجبور به فروش دختر ۱۱ سالۀ خود می شود.

گزارش فرهاد جویا را از اینجا دنبال کرده می توانید.

فرهاد جویا
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

۵. ضیا گل عظیمی - خبرنگار خبرگزاری بانوان افغانستان

در گزارش ضیا گل عظیمی به یکی از تابوهای مشکل آفرین اجتماعی زنان افغان تمرکز شده است. در گزارش "اجبار در رابطه جنسی؛ نوعی خشونت در برابر زنان" ضیا گل عظیمی به یکی از خشونت های خیلی معمول و همیشه مخفی شده در جامعه اشاره کرده است.

گزارش ضیا گل عظیمی را از اینجا دنبال کنید.

ضیاگل عظیمی
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

۶. الیاس نواندیش - خبرنگار روزنامه اطلاعات روز

گزارش الیاس نواندیش به تشکیل پارلمان حزبی و اینکه آیا شرایط تغییر نظام انتخاباتی در افغانستان فراهم است یا خیر، تمرکز دارد. این گزارش همچنان به چند و چون نقش احزاب سیاسی و داشتن پارلمان حزبی و امکان داشتن چنین نوع نظام پارلمانی در افغانستان پرداخته است.

گزارش الیاس نواندیش را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

الیاس نواندیش
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

۷. پدرام قاضی زاده - خبرنگار تلویزیون آرزو

پدارم قاضی زاده در گزارش خود به موضوع اختطاف و قاچاق کودکان توسط گروه های قاچاقبر اشاره کرده است. این گزارش سرگذشت مرد جوان افغان را حکایت می کند که ۲۱ سال پیش، زمانیکه فقط شش سال داشت، در مسیر ایران توسط قاچاقبران ربوده شده و پس از دو دهه و اند دوباره به خانواده اش پیوست.

گزارش پدرام قاضی زاده را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

پدرام قاضی زاده
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:29 0:00

۸. سمیع الله سیاحون _خبرنگار خبرگزاری سلام وطندار

در این گزارش تحقیقی به یکی از عمده ترین چالش های موجود در افغانستان - فساد اداری و عدم رسیدگی به شکایات و پیگیری پرونده های فساد - تمرکز شده است. در گزارش "تنها یک پرونده فساد در ادارۀ محلی بدخشان فیصله نهایی شده است" مشکل ناشی از دخالت زورمندان محلی در روند پیگیری عدلی و قضایی پرونده های فساد پرداخته شده است.

گزارش سمیع الله سیحون را از اینجا دنبال کرده می‌توانید.

سمیع الله سیاحون
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

۹. سلیمان آرین - خبرنگار سلام تایمز

سلیمان آرین در گزارش "مبارزه جوانان و زنان افغان برای پیشرفت و مقاومت در برابر تهدید جنگجویان" ​به نقش و اهمیت فعالیت جوانان و باور به مبارزه برای رسیدن به صلح و ثبات توجه کرده است.

گزارش سلیمان آرین را از اینجا دنبال کرده می توانید.

سلیمان آرین
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

۱۰. باعث حیات - گزارشگر رادیو تلویزیون آریانا نیوز

باعث حیات در این گزارش به تلفات غیر نظامیان و پیامدهای اسف بار جنگ پرداخته است. این گزارش که از شهر ترینکوت، مرکز ولایت ارزگان تهیه شده است بهای سنگینی را بازتاب داده است که همه روزه غیرنظامیان افغان به جنگ می پردازند.

گزارش باعث حیات را از اینجا دنبال کرده می توانید.

باعث حیات
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

XS
SM
MD
LG