لینک های دسترسی

Breaking News

هر ماه ۱۹۰ نفر قربانی ماین در افغانستان می شود


اسدالله داد محمد، کودک ۱۲ سالۀ است که هر دو پای خود را در اثر انفجار ماین از دست داده است

پس از تجاوز قشون اتحاد جماهیر شوروی سابق بر افغانستان، میلیون ها ماین در سراسر این کشور تعبیه شد.

اما پس از خروج قشون سرخ از افغانستان، روند پاکسازی ماین ها در نقاط مختلف افغانستان آغاز گردید. با وجود ۲۸ سال فعالیت در قسمت پاکسازی ماین ها و مواد منفجر ناشده، افغانستان هنوز هم در صدر جدول کشورهایی قرار دارد که بخش های گستردۀ این سرزمین هنوز هم با ماین ها و مهمات منفجر ناشده ملوث است.

برخی از مقامات ماین پاکی می گویند که حدود ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از قلمرو افغانستان از وجود ماین ها، پاکسازی نشده است و هنوز هم قربانی می گیرد.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی موسسۀ ماین پاکی موسوم به MAPA، ماهانه حدود ۱۹۰ شهروند افغانستان قربانی انفجار ماین ها و سایر مهمات منفجر ناشده می شوند. به گفتۀ مقامات این موسسه، ۷۰ در صد قربانیان ماین ها، زخمی می شوند و ۳۰ در آنان جان می بازند. حدود ۵۰ در صد قربانیان را کودکان تشکیل می دهند.

سحر عظیمی، خبرنگار صدای امریکا، در مورد موجودیت ماین ها و سایر مهمات منفجر ناشده، مصاحبه ای را با شفیق یوسفی، رئیس، انسجام و هماهنگی پاکسازی ماین در اداره ملی آمادگی مبارزه با حوادث افغانستان،انجام داده و نخست از وی پرسیده که تا چه اندازه مناطق افغانستان با تهدید ماین های منفجر ناشده قرار دارد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:05:14 0:00

XS
SM
MD
LG