لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان، در مخالفت با امریکا، از ایران گاز وارد میکند


پاکستان میخواهد تا آخر دو سال آینده روزانه بیست و یک میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد کند

رؤسای جمهور پاکستان و ایران کار پروژۀ لولۀ گاز طبیعی بین دو کشور را افتتاح کردند – واشنگتن از تعزیرات هشدار داده است.

قرار است که پروژه هفت میلیارد دالری موسوم به لوله گاز صلح، استان فارس ایران را از طریق پاکستان با هند وصل کند. این پروژه در گذشته چندین بار به دلیل مخالفت های واشنگتن و دیگر مسایل منطقوی، به تعویق انداخته شده بود.

ایالات متحده امریکا با اشتراک هند و پاکستان در این پروژه، قاطعانه مخالفت نشان داده است. مقامات امریکایی به این باروند که این پروژه ممکن تعزیرات وضع شده بر ایران را، نقض کند.

ایران به دلیل برنامه بحث برانگیز هستوی اش با تحریمات شدید بین المللی، بویژه تحریمات اقتصادی ایالات متحده و اتحادیه اروپا، مواجه است.

وکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفته است که واشنگتن نگرانی هایش در باره پروژه گاز ایران- پاکستان را، با مقامات پاکستانی در میان گذاشته است. نقض تحریمات اعمال شده بر ایران، می تواند تعزیرات امریکا را در قبال داشته باشد که شامل کاهش یا قطع کمک ها و روابط تجارتی است.

هند در سال ٢٠٠٩، یک سال پس از توافق هستوی با واشنگتن، به دلیل مصارف و مسایل امنیتی از این پروژه صرف نظر نمود.

بجای این پروژه، ایالات متحده از پروژه انتقال گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند حمایت می کند.

آموزنهای دیگر

آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان می گوید که تامین نیازمندی های منطقه مهمتر از سیاست های تحریمات بین المللی است. آقای زرداری به روز دوشنبه گفت"هر قدریکه ما مرفه باشیم، به خود مفید واقع شده میتوانیم. و یک پاکستان مرفه به معنی جهان با امن است... این لوله گاز برای پاکستان اهمیت حیاتی دارد."

پاکستان برای رفع نیازمندی های روزافزون اش به انرژی، پروژه ورود گاز از ایران را دنبال کرده است. اسلام آباد همچنان متکی به کمک های مالی ایالات متحده است که ارزش آن سالانه به چندین میلیارد دالر می رسد.

رسانه های ایرانی گزارش داده اند که کار ساختن لوله گاز در ایران تکمیل شده و حال باید این کار در قلمرو پاکستان اجرا گردد.

گفته می شود که تهران تعهد کمک ٥٠٠ میلیون دالر را به پاکستان نموده است تا ۷۵۰ کیلومتر خط لوله گاز را در قلمرواش، بسازد.

هرو دو کشور، ایران و پاکستان، توقع دارند که تا ماه دسامبر دسمبر سال ٢٠١۴، پروژه انتقال گاز تکمیل شود و روزانه بیش از ب\به پاکستان انتقال گردد.

اضافه بر مخالفت امریکا، این پروژه با آزمونهای امنیتی از سوی شورشیان بلوچ در ایالت بلوچستان پاکستان و شورشیان سنی ایرانی، روبروست.
XS
SM
MD
LG