لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: یک گور دسته‌جمعی در قندهار کشف شد


عکس: ارشیف

مقامات محلی طالبان در قندهار از کشف یک گور دسته‌جمعی در مربوطات ولسوالی دامان آن ولایت خبر داده اند.

حاجی زید، سخنگوی والی طالبان در قندهار روز پنجشنبه سوم نومبر (۱۲ عقرب) به صدای امریکا گفت که این گور دسته‌جمعی روز گذشته در تپه‌ای بین روستاهای بشر و علیزی ولسوالی دامان کشف شد.

او افزود: "در منطقه بین روستای علیزی و بشر، مردم خاک حمل می‌کردند، اسکواتور روی تپه‌ها کار می‌کردند که این استخوان‌ها پیدا شد، ما رفتیم و بررسی کردیم، استخوان‌ها تقریباً از ده تا پانزده سال پیش بودند، از (استخوان) جمجمه‌ها و از الاشه‌ها معلوم شد که پنج نفر بودند".

سخنگوی والی طالبان در قندهار از قول مردم محل مدعی شد که این افراد در نظام پیشین افغانستان کشته شده بودند.

اما تا کنون مستقلانه تایید نشده است که آیا این افراد واقعاً در زمان حکومت پیشین افغانستان کشته شده اند یا خیر و نیز مقام‌های حکومت پیشین آن کشور در این مورد چیزی نگفته اند. همچنان هنوز مشخص نشده که افراد کشته‌شده چه کسانی بوده اند.

حاجی محمدخان باشنده ولسوالی دامان نیز گفت که این گور دسته‌جمعی در هنگام حفاری توسط مردم این منطقه پیدا شده است.

این در حالی است که پیش از این نیز یک گور دسته‌جمعی به تاریخ ۲۶ سپتمبر (چهارم میزان) در مربوطات ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار پیدا شده بود.

در آن زمان، نور احمد سعید، رییس اطلاعات و فرهنگ طالبان برای ولایت قندهار به صدای امریکا گفت که ۱۲ نفر که ۹ سال پیش کشته شده بودند در این گور دسته جمعی پیدا شدند.

همزمان با این رویداد، برخی از نهادهای بین‌المللی به شمول سازمان ملل متحد خواستار تحقیقات در این زمنیه شده بودند. از جمله پتریشیا گاسمن، معاون بخش آسیا در سازمان دیدبان حقوق بشر، خواستار بررسی این گور دسته‌جمعی شده بود.

خانم گاسمن گفته بود: "این مهم است که تمامی جنایات ادعا شده دربارۀ گورهای دسته‌جمعی به گونۀ جدی و با معیارهای بین‌المللی بررسی شوند تا زمینه برای تامین عدالت هموار شود."

ریچارد بنیت، گزارشگر ویژۀ ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان، نیز از طالبان خواسته بود که اجساد کشف‌شده را دست نزده و برای تحقیقات به طب عدلی بفرستند.

آقای بنیت اضافه کرده که باید اجساد کشف‌شده در ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار توسط مختصصین ویژه، بررسی شوند.

این در حالی است که به گفته نهادهای بین‌المللی و شواهد، بسیاری از افغان‌ها بدون محاکمه توسط رژیم‌ها و گروه‌های مسلح مختلف طی چهار دهه جنگ در افغانستان کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG