لینک های دسترسی

Breaking News

دابنز: نقش ملاعمر در مذاکرات صلح بااهمیت است


جیمز دابنز، نمایندۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان

نمایندۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان می گوید که امروز در مقایسه با چند سال پیش، فرصت های بیشترِ برای صلح با طالبان وجود دارد.

جیمز دابنز، به این باور است که عوامل مشخص بین المللی مانند علاقمندی چین در راستای تلاش های صلح، تغیر موقف مثبت پاکستان در مقایسه با گذشته و مصمم بودن رئیس جمهور غنی در صلح با طالبان، می تواند از جملۀ فرصت های عمدۀ امروز باشد.

تواب ملکزاد در صحبت ویژه با آقای دابنز
تواب ملکزاد در صحبت ویژه با آقای دابنز

این دیپلومات پیشین امریکایی در صحبت ویژه با تواب ملک زاد، خبرنگار تلویزیون آشنای صدای امریکا، گفت که طالبان هرچند آمادۀ مذاکرات صلح نیستند اما واضحاً در مورد آن فکر میکنند.

آقای دابنز، می گوید که ملاعمر منبع اتحاد در میان گروه طالبان بوده و مرگ وی به هر شکلی که باشد می تواند در نهایت حضور طالبان را در میز مذاکرات مشکلتر سازد.

این دیپلومات پیشین امریکاییگفت که تا هنوز روشن نیست و تایید هم نشده است که ملاعمر خود حامی پروسۀ صلح باشد اما اجازۀ بحث های صلح را به طالبان داده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:10 0:00

این دیپلومات پیشین امریکایی به این باور است که شبکۀ حقانی جز طالبان بوده و گمان نمی برد که با روند صلح مخالفت نشان دهند.

آقای دابنز می گوید که امکان بسیار وجود دارد باوجود آغاز روند صلح، برخی از اعضای طالبان با آن موافق نباشند و به جنگ خود ادامه دهند. اما اگر اکثریت طالبان موافق باشند تا سلاح خود را به زمین گذاشته و بخشی از روند صلح باشند، در آنصورت یک پیشرفت خواهد بود.

آقای دابنز می گوید که هرنوع پروسه صلح با آنچه در میدان نبرد رخ میدهد عمیقاً متاثر خواهد شد و طالبان تلاش میکنند موقف شانرا در میدان نبرد بهتر سازند تا هرنوع پروسه صلح در نهایت به نفع شان تمام شود.

نمایندۀ ویژۀ پیشین ایالات متحده در امور افغانستان و پاکستان، اسلام آباد را در خواست آن کشور مبنی بر آغاز مذاکرات صلح در افغانستان صادق می پندارد اما به این باور است که اسلام آباد حاضر نیست با بازداشت رهبران طالبان در پاکستان و مجبور ساختن آن گروه به میز مذاکره، طالبان را دشمن خود سازد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:21 0:00
لینک دانلود

XS
SM
MD
LG