لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین جشنواره فرهنگی وهنری"دمبوره" در بامیان آغاز شد


مقام‌های محلی درولایت بامیان می‌گویند این جشنواره، براساس برنامه‌ی ازقبل تنظیم شده، برای دو روز دراین ولایت برگزار می‌شود.

با وجود مخالفت شورای علمای بامیان با برگزاری جشنواره موسیقی "دمبوره" دراین ولایت، نخستین جشنواره فرهنگی وهنری دمبوره، با برنامه های متنوع فرهنگی وهنری، بعد از ظهر روز جمعه آغاز شد.

مقام‌های محلی درولایت بامیان می‌گویند این جشنواره، براساس برنامه‌ی ازقبل تنظیم شده، برای دو روز دراین ولایت برگزار می‌شود.

درهفتهٔ گذشته شورای علمای شیعهٔ بامیان با پخش بیانیه‌ای برگزاری جشنواره دمبوره را حرام خوانده و خلاف ارزش‌های اسلامی دانستند.

اما برگزار کنندگان جشنواره دمبوره می‌گویند که در نشست های متعدد علما با والی این ولایت، توافق صورت گرفته تا جشنواره دمبوره، براساس پلان اولی برگزار گردد.

شورای علمای شیعهٔ بامیان در هفته گذشته از مردم وحکومت محلی بامیان خواسته بود که جشنواره "دمبوره" را دراین ولایت لغو کنند.

اما عبدالرحمن احمدی، سخنگوی والی بامیان دراین باره به صدای امریکا گفت:" برنامه های جشنواره دمبوره مطابق به همان پلان اولیه به قوت خود باقی است وچنانچه که، سه روز این جشنواره گذشته است وبرنامهٔ افتتاحیه این جشنواره، امروز و سایر برنامه های متنوع، فردا نیز برگزار خواهد شد".

جشنواره دمبوره به هدف رشد موسیقی محلی، رشد صنعت سیاحت دربامیان و تشویق هنرمندان محلی ودمبوره نوازان، در مرکز ولایت بامیان برگزار خواهد شد.

برگزار کنندگان این برنامه می‌گویند که دراین جشنواره، گروه‌های هنری مختلف از هنرمندان ملی و محلی اشتراک کرده و کنسرت اجرا خواهند کرد.

محمدعلی شیدا یکی از برگزار کنندگان این جشنواره می‌گوید در گفتگوهای مختلف بین علما و والی بامیان توافق صورت گرفته است که این جشنواره برگزار شود.

آقای شیدا می‌افزاید" جشنواره دمبوره دربامیان برگزار می‌شود وما امروز برنامه افتتاحیه رسمی این جشنواره را داریم و فردا برنامه های مختلف واجرای کنسرت توسط هنرمندان محلی وملی درپارک مقام ولایت برگزار خواهد شد".

به گفته آقای شیدا، دراین جشنواره هزاران نفر از ولایات مختلف کشور، برای اشتراک به بامیان حضور یافته اند.

برگزاری نمایشگاه صنایع دستی ومحصولات محلی، تدویر کنسرت موسیقی محلی و تقدیر از هنرمندان محلی، ازگوشه های دیگر این جشنواره خواهد بود.

ازسویی هم شورای علمای شیعه در ولایت بامیان می‌گوید که علمای این ولایت رسالت خود را انجام داده واگر این برنامه لغو نشده است هیچ حرفی دیگری ندارند.

محمدسجاد محسنی معاون شورای علمای بامیان می‌گوید" علما به هیچ صورت خواست درگیری و جنجال با مردم و اداره محلی را ندارد و علما تبلیغ خود را کرده اند؛ اینکه برنامه لغو نشده است کدام حرفی دیگری ندارند".

پیش از این نیز ریاست ارشاد، حج و اوقاف ولایت بامیان گفته بود که کنسرت های موسیقی محلی در تمام کشور های اسلامی برگزار می‌شود و برگزاری این نوع برنامه ها، چندان مغایر اسلام نیست.

درطی سال‌های اخیر، جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری به مناسبت های مختلفی دراین ولایت برگزار شده است.

در جشنواره دمبوره، که امسال برای نخستین بار دربامیان برگزار می‌شود، گروه‌های مختلف هنری از جمله هنرمندان محلی ودختران دمبوره نواز، نیز کنسرت اجرا خواهند کرد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG