لینک های دسترسی

Breaking News

دوستم: کمیسیون باید نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کند


عبدالرشید دوستم،معاون اول ریاست جمهوری افغانستان تاکید دارد که کمیسیون انتخابات باید نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کند.

آقای دوستم با اشاره به سردرگمی نتایج انتخابات، از کمیسیون انتخابات خواست تا "از این بیشتر مردم را نگران نسازند، زودتر به یک نتیجه برسند. نتیجه اولیه را باید کمیسیون اعلان بکند."

آقای دوستم در صحبت با تلویزیون آیینه تاکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات هر چه زودتر آرای شفاف و غیرشفاف را از هم جدا ساخته و نیز در مورد سرنوشت آرای بایومتریک و غیربایومتریک تصمیم بگیرد.

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان افزود که اعلان نتایج انتخابات کار کمیسیون مستقل انتخابات است که بر اساس "قانون و طرزالعمل" موجود عمل می‌کند.

آقای دوستم این مطلب را امروز دوم دسمبر (۱۱ قوس) پس از ملاقات با سکات میلر، قوماندان عمومی نیروهای خارجی در افغانستان و اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان در جوزجان بیان کرد اما تاکید کرد که موضوع اصلی بحث شان "امنیت شمال" بوده است.

این در حالی است که در تازه ترین قطع‌نامۀ تیم ثبات و همگرایی آمده است: "کمیسیون مستقل انتخابات، باید به مسیر قانون، طرزالعمل‌ها و لوایح نافذ انتخاباتی برگردد و به جای تمکین به خواست‌ها و مطالبات یک تیم انتخاباتی، صدای ملت افغانستان را بشنود."

در این قطع‌نامه همچنان آمده است: "کمیسیون انتخابات باید فوراً ٣٠٠ هزار رأی غیربایومتریک و جعلی را از دور خارج سازد و استقلالیت و بی‌طرفی‌اش را در روند انتخابات ثابت کند. در غیرآن، مسوولیت بحران سیاسی- انتخاباتی و پیامدهای آن، به اعضای کمیسیون انتخابات برمی‌گردد."

از جانب دیگر امروز در ولایت فاریاب تظاهرات بر ضد "تقلب انتخاباتی" راه اندازی شد.

این در حالی است که عنایت الله فرهمند، معاون تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی در صفحۀ فیسبوک اش نوشته است "تظاهرات مردم برعلیه اقدامات فراقانونی کمیسیون انتخابات ادامه دارد، فردا در ولایات سرپل، بدخشان، پنجشیر، کاپیسا و پروان مردم اعتراض دارند و روز چهارشنبه در ولایات جوزجان و سمنگان و دیگر ولایات ادامه پیدا می‌کند."

ادعا های تقلب در حالی صورت می‌گیرد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، با وجود گذشتن دو ماه از برگزاری انتخابات، هنوز هم نتوانسته است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهور افغانستان را اعلام کند.

میرویس بیژن در این گزارش از بلخ سهم گرفته است.

XS
SM
MD
LG