لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌ها: سربازان پناه‌بردۀ افغان از ترکمنستان به افغانستان برگشتند


مقام‌ها در ولایت هرات می‌گویند که ۵۷ سرباز پولیس سرحدی که روز گذشته از منطقه "موریچاق" ولایت بادغیس وارد خاک ترکمنستان شده بودند، دوباره از بندر تورغندی وارد خاک افغانستان شده اند.

یک مقام پولیس سرحدی در بندر تورغندی هرات که نخواست نامش ذکر شود، به خبرنگار صدای امریکا در هرات گفت که این سربازان ساعت ۹:۳۰ صبح روز دوشنبه با تجهیزات شان وارد بندر تورغندی شده اند.

به گفتۀ این مقام پولیس سرحدی، قرار است که تا شام روز دوشنبه، شماری دیگر از این سربازان پولیس سرحدی نیز که به کشور ترکمنستان پناه برده بودند، وارد خاک افغانستان شوند.

پیش از این گزارش‌های نشر شده که ترکمنستان این سربازان افغان را اخراج کرده و این سربازان مجبور شده اند که به طالبان تسلیم شوند.

اما جمشید شهابی سخنگوی والی بادغیس به صدای امریکا گفت که به دنبال رایزنی مقام‌های وزارت امور خارجه افغانستان با کشور ترکمنستان بیش از یکصد سرباز پولیس سرحدی، برای مصؤونیت جانی شان، ظهر روز یکشنبه با سلاح و تجهیزات شان وارد خاک ترکمنستان شده بودند.

آقای شهابی گفت که ۱۳۱ پولیس سرحدی مربوط به یک کندک در منطقه "موریچاق" بادغیس در مجاورت با مرز ترکمنستان بودند که به دلیل افزایش ناامنی‌ها پوسته‌های خود را ترک کرده بودند.

به گفتۀ وی، ۳۱ سرباز سرحدی دیگر دیروز بر اساس تعاملات قومی، بعد از ترک پوسته‌های امنیتی، به خانه‌های خود در همان منطقه بازگشته اند.

روز گذشته گروه طالبان از اسارت ۴۲ سرباز امنیتی افغان در منطقه موریچاق ولایت بادغیس خبر داده بود، موضوعی که از سوی مقام های محلی بادغیس رد شد.

موریچاق یکی از مناطق مرزی بادغیس با ترکمنستان است که عمدتاً مسوولیت تامین امنیت آن به عهده سربازان پولیس سرحدی است.

در جریان یک هفته اخیر، گروه طالبان حملات گسترده را بر شماری از مناطق ولایت بادغیس از جمله ولسوالی بالامرغاب سازماندهی کرده است.

سخنگوی والی بادغیس مدعی شد که در این درگیری‌ها تا به حال بیش از ۵۰ تن از طالبان مسلح کشته و ده‌ها جنگجوی دیگر این گروه زخمی شده اند.

این مقام محلی همچنان از جان باختن ۱۵ نیروی امنیتی افغان و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر در این درگیری‌ها خبر داد.

XS
SM
MD
LG