لینک های دسترسی

Breaking News

تجمع ده‌ها جنگجوی خارجی در بدخشان


مقام‌های محلی در بدخشان گفته اند که ده‌ها جنگجوی خارجی از ازبکستان، تاجکستان و پاکستان امنیت این ولایت را با چالش مواجه ساخته اند.

نیک‌ محمد نظری، سخنگوی والی بدخشان در صحبت به صدای امریکا گفت، این شمار جنگجویان، برعلاوۀ تحرکات ضد دولتی، جنگجویان طالبان را نیز آموزش می‌دهند.

او افزود "از دو سال به این سو ولسوالی‌های وردوج در تصرف طالبان است و حدود ۲۵۰ هراس‌افگنان خارجی در این جا هستند، تمامی فعالیت‌های شان از این جا سازمان‌دهی می‌شود".

سخنگوی والی بدخشان گفت که این "هراس‌افگنان" از طریق مواد مخدر و فروش اسلحه تمویل می‌شوند.

در همین حال، نصرت‌الله جمشیدی، معاون امور عامه قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال و شمال‌شرق افغانستان به صدای امریکا، گفت که شمار جنگجویان خارجی در بدخشان بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ نفر می‌باشد.

اما او از افزایش عملیات‌های هوایی و زمینی برضد هراس‌افگنان در بدخشان خبر داد "ما عملیات تصفیوی در تمامی بخش‌های بدخشان داریم؛ اما دو ولسوالی وردوج و یمگان زیر تهدید قرار دارد و در آنجا طالبان در حال محاصره قرار دارند، ما برای سرکوب پایگاه‌های طالبان و هراس‌افگنان خارجی و داخلی عملیات‌های هوایی و کماندوهای خود را شدت بخشیدیم".

به گفتۀ جمشیدی، در تازه‌ترین مورد، ۱۵ تن از جنگجویان تاجکی در حملات هوایی طیاره‌های A-29 شب گذشته در درۀ خستک ولسوالی جرم بدخشان کشته و ۱۱ تن شان زخمی شدند.

از سوی دیگر، شیر صمیم، رئیس شورای ولایتی بدخشان به صدای امریکا گفت، تهدیدها در چندین ولسوالی این ولایت وجود دارد.

آقای صمیم افزود "ده ولسوالی برای فعلاًزیر تهدید طالبان است و دو ولسوالی مطلق سقوط است، راغستان و کوهستان ۵۰ درصد در دست طالبان است، حضور و فعالیت هراس‌افگنان ولسوالی در یفتل، بهارک تقریباً ۶۰ درصد، ولسوالیجرم در اختیار مخالفین قرار دارد. عملیات به صورت درست‌اش صورت نگرفته است".

همچنان باشندگان بدخشان نگران اند که با گرم شدن هوا، احتمالاً فعالیت‌های گروه طالبان در پنج ولسوالی دیگر در غرب این ولایت نیز افزایش خواهد یافت.

به گفتۀ آگاهان، موجودیت معادن و مواد مخدر در بدخشان از یک سو و کوهستانی بودن این ولایت از جانب دیگر سبب شده است که جنگجویان خارجی آسیای میانه در کنار طالبان در این ولایت، تجمع کنند.

XS
SM
MD
LG