لینک های دسترسی

Breaking News

خشکسالی هزاران خانواده را از سه ولایت بیجا ساخته است


آرشیف

هزاران خانواده از ولایت های بادغیس، غور و فاریاب به دلیل خشکسالی و از بین رفتن مواشی شان به ولایت هرات کوچ کرده اند.

این بیجاشده ها که در قسمت شرقی شهر هرات برای خود خیمه برپا کرده و شب و روز سپری می کنند از بی توجهی مقام های دولتی به خود و نداشتن امکانات اولیه زنده گی شکایت می کنند.

کمبود باران، بروز خشکسالی و کاهش علفچرها برای مواشی، باعث شده تا هزاران خانواده از ولایت های غور، بادغیس و حتی فاریاب به ولایت هرات پناه بیاورند. آنها می گویند کمبود آب باعث شده حاصلات شان خشک شود.

این بیجا شده گان داخلی همچنان از بی توجهی حکومت و نهادهای امداد رسان در راستای توجه به وضعیت خویش و دسترسی به خدمات صحی و تعلیمی فرزندانشان ابراز نگرانی می کنند.

مسوولان ریاست مبارزه با حوادث طبیعی در غرب افغانستان نیز تایید میکنند که در جریان چهل روز گذشته نزدیک به پنج هزار خانواده بیجاشده داخلی به هرات آمده اند و دلیل ان عدم کمک به متضررین خشکسالی است.

مسوولان شماری از نهادهای بین المللی در افغانستان نیز از این وضعیت نگران اند و هشدار می دهند که خشکسالی در غرب افغانستان به یک بحران مبدل شده و فاجعه آفرین خواهد بود.

مقام های محلی ولایت هرات می گویند انها در تلاشند تا با شناسایی متضررین واقعی خشکسالی ها و کمک به آنها ؛ زمینه بازگشت آنها را به مناطق شان دوباره فراهم سازند.

بر بنیاد گزارش دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانۀ ملل متحد "اوچا"، حدود دومیلیون شهروند افغانستان از خشکسالی آسیب پذیر اند و برای کمک به آنها به ۱۱۵ میلیون دالر نیاز است.

XS
SM
MD
LG