لینک های دسترسی

Breaking News

دختر مردانه پوش از اعتیاد اش قصه می‌کند


دختر مردانه پوش از اعتیاد اش قصه می‌کند
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00

شرح بیشتر را در این گزارش دنبال کنید.

خدیجه ۱۶ساله که با استفاده از لباس مردانه در یک قهوه خانه در شهر هرات کار می کرد، به مواد مخدر معتاد شده است.

خدیجه که تا صنف هفتم مکتب درس خوانده است، به علت فقر و تنگدستی خانواده اش مجبور شد موهایش را کوتاه کرده، لباس مردانه به تن کرده و در یک قهوه خانه مصروف کار شود.

او گفت که مدت سه ماه را در این قهوه خانه کار کرده و به دلیل همدم بودن با دخانیات و مواد مخدر که از سوی مشتریان قهوه خانه استفاده میشد، معتاد شده است.

خدیجه به صدای امریکا گفت: "وضع اقتصادی خانواده ما خوب نبود چون پدر نداشتیم و به همین خاطر من لباس بچه گانه پوشیدم و موهای خود را بچه گانه کوتاه کردم و اسم من هم یوسف شد، میرفتم به کافی شاپ کار می‌کردم ٬ قلیان تازه می‌کردم و اونجا در کنار مردم من هم به معتاد شدم."

خدیجه افزود یک ماه پیش تصمیم جدی برای ترک اعتیاد گرفت.

او به کمک خواهرش برای درمان به شفاخانه ترک اعتیاد زنان در هرات مراجعه کرده و حالا مصمم است دوباره به مکتب برود و دروس اش را ادامه دهد.

خدیجه گفت: "زمانیکه در خیابان دخترهای هم سن و سال من میگذشتند٬ همراه فامیل های خود بودند و درس می‌خوانند، من خیلی غم میخوردم که چرا نمیتوانم مثل آنان باشم و به همین خاطر از مشکلات ام درس عبرت گرفتم و آمدم خانه پیش فامیلم و آن‌ها مرا به این کلینیک آوردند تا به آرزوهایم برسم."

روانشناسان در هرات نیز می‌گویند که شماری از خانواده هایی که فرزند پسر ندارند به دلیل تنگدستی و عدم آگاهی٬ دختران شان را مردانه پوش کرده و برای کار به بیرون از منزل می‌فرستند.

به باور آنان، بسیاری از این کارفرمایان در محیط های کاری کودکان را به مواد مخدر معتاد می سازند تا آنان در مقابل مزد کمتر، کار بیشتر انجام دهند.

بر اساس آمارهای رسمی بیش از پنج هزار کودک و نوجوان در ولایت هرات به مواد مخدر معتاد استند و کودکانی که به تعلیم و تربیه دسترسی ندارند٬ ناخواسته به دام اعتیاد گرفتار می‌شوند.

XS
SM
MD
LG