لینک های دسترسی

Breaking News

علماى دينی افغانستان از نفوذ مواد مخدر در مدارس دينى نگرانى اند


علماى دينی افغانستان از نفوذ مواد مخدر در مدارس دينى نگرانى اند

حکومت به دليل اينکه علماى دينى در جامعه سنتى و مذهبى افغانستان از نفوذ خاص برخور دار اند، و همچنان با درک اين نکته که علما دينى ميتوانند در مسايل مهم کشور، چون صلح و مشکل مواد مخدر، حکومت را کمک نمايند، حدود چهار صد تن ازعلماى دين را از سراسر کشور به کابل دعوت نموده است - تا در مسايل مهم چون آشتى با طالبان، حکومت را کمک کنند.

شمارى ازين علما باور محکم دارند که علما ميتوانند از طريق تبليغ در مساجد و تکايا در بلند بردن سطح آگاهى مردم از اضرار مواد مخدر و کاهش تقاضا به اين پديده مضر نقش اساسى را ايفاء کنند، اما علاه بر آن، خود از نفوذ روز افزون اعتياد به مواد مخدر در مدارس دينى نگران هستند.

مولوى روح الله صميم، عضو علمى و مسلکى تعليمات اسلامى و باشنده دهکده نجم الدين آخوندزاده ولايت ننگرهار، از دسترسى آسان به مواد مخدر میگوید:

''در پهلوى بعضی مدارس و مکاتب، دوکان های وجود دارد که مواد مخدر میفروشند و یک عده اطفال که از اضرار مواد مخدر آگاهى درستی ندارند، دست به خريد و استعمال مواد مخدر زده به اين مرض مهلک مبتلا ميشوند، و مخفيانه دور از چشم والدين و استادان، به استعمال مواد مخدر میپردازند.''

سيد مسعود الحق، مدير دارالعلوم ولايت تخار از جمله علماى دينى است به کابل آمده و از نفوذ روز افزون اعتياد به مواد مخدر در مدارس دينى ابراز انديشه نموده و میگوید:

''حتی در مدارس دينى استعمال مواد مخدر نفوذ کرده است. من يک شخص را ميبينم که خود دانشمند است، درس خوانده و تحصيل کرده است، ولی فعلا به مواد مخدر مبتلا میباشد.''

سيد اکبر، مهتمم مدرسه تعليم القران دهکده حسن خيل ولايت پکتيا ميگويد، "در پکتيا مشکل مواد مخدر وجود ندارد، کشت کوکنار اصلا موجود نیست، ولی چرس در مناطق دور دست ديده ميشود. مشوره من به دوستان به ويژه علماى دينى این است که در تبليغ مواد مخدر بايد از حکمت خاص کار گرفته شود. در جاى که مواد مخدر وجود ندارد، تبليغات ضد مواد مخدر نبايد صورت بگيرد، زيرا تبليغات خود عوارض جانبى داشته و مبادا تاثيرات منفى ايجاد کند."

مولوى نصير نصرت يار، آمر تعليمات اسلامى ولايت فارياب که به غرض شرکت در همايش علماى دينى به کابل آمده است ميگويد، وى به فيصله علماى دينى که در هفته قبل در کابل صورت گرفت نيز متعهد است که استادان مدارس دينى بايد به شاگردان در مورد اضرار مواد مخدر آگاهى دهند.

"استادان وقتى به صنف ها میروند بايد حد اقل ده دقيقه در مورد اضرار مواد مخدر بحث کنند، و شاگردان را در مورد آگاه بسازند.''

و اما مولوى ارسلا رحمانى، رييس کميته امور دينى و فرهنگى و عضو مشرانو جرگه به اين باور است که مشکل عمومى مواد مخدر بخصوص اعتياد به مخدرات از ضعف عقيده و ايمان ناشى ميشود، علماى دينى ميدانند که تبليغ براى تقويت عقيده يک تکليف شرعى است و از وجايب دينى علماى دين است بايد از منبر هاى مساجد و تکايا راجع به اضرار مواد مخدر تبليغ نمايند. از دين و شعاير دينى استفاده سياسى نکنند، بلکه تبليغ عليه مخدرات را خالصا تکليف شرعى دانسته تبليغ بکنند.

XS
SM
MD
LG